Quantcast
< sekcia Zahraničie

FOTO: Alžbeta II. sa zúčastnila na podujatí v rámci osláv jubilea

Na snímke z 15. mája 2022 britská kráľovná Alžbeta II. odchádza po tom, čo sa zúčastnila na jazdecom podujatí Oslavy platinového jubilea kráľovnej na tróne pod názvom Cval históriou na zámku Windsor. Foto: TASR/AP

Kráľovná v poslednom období vynechala viacero verejných podujatí z dôvodu problémov s mobilitou.

Londýn 16. mája (TASR) - Britská kráľovná Alžbeta II. sa v nedeľu zúčastnila na jazdeckom podujatí, ktoré bolo súčasťou osláv jej platinového jubilea. Panovníčka tento rok oslavuje 70. výročie nástupu na trón. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Alžbeta (96) prišla na jazdecké podujatie s názvom A Gallop Through History v priestoroch Windsorského hradu podopierajúc sa o paličku. Obecenstvo ju privítalo potleskom v stoji.
Na snímke z 15. mája 2022 britská kráľovná Alžbeta II. odchádza po tom, čo sa zúčastnila na jazdeckom podujatí Oslavy platinového jubilea kráľovnej na tróne pod názvom Cval históriou na zámku Windsor.
Foto: TASR/AP

Kráľovná v poslednom období vynechala viacero verejných podujatí z dôvodu problémov s mobilitou. Minulý týždeň sa po prvý raz od roku 1963 nezúčastnila na slávnostnom otvorení zasadnutia britského parlamentu, kde namiesto nej vystúpil s prejavom jej syn princ Charles.
Na snímke z 15. mája 2022 britská kráľovná Alžbeta II. odchádza po tom, čo sa zúčastnila na jazdecom podujatí Oslavy platinového jubilea kráľovnej na tróne pod názvom Cval históriou na zámku Windsor.
Foto: TASR/AP

Na jazdeckom podujatí, ktoré sa konalo 12. – 15. mája, sa zúčastnilo viac ako 500 koní a 1000 účinkujúcich osôb. Predstavenie zachytáva vyše päť storočí dejín a zahŕňa aj sprievodné vystúpenia vojakov, jazdcov a tanečníkov z rôznych krajín, píše na svojej webovej stránke stanica BBC. Medzi účinkujúcimi boli aj herci Tom Cruise a Helen Mirrenová, ktorá sa predstavila v úlohe kráľovnej Alžbety II.

Kráľovná Alžbeta II. nastúpila na trón 6. februára 1952 a slávnostne ju korunovali 2. júna nasledujúceho roka. Štvordňové oslavy 70. jubilea sa začnú 2. júna tohto roka.