< sekcia Zahraničie

Kremeľ varuje Washington pred použitím sily voči Asadovej armáde

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval na interný dokument amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý podpísalo 51 diplomatov a ktorý je veľmi kritický k americkej politike v Sýrii.

Petrohrad 17. júna (TASR) - Moskva dnes varovala Washington pred náletmi na jednotky sýrskeho prezidenta Bašára Asada, pričom upozornila, že tento krok by uvrhol do chaosu celý Blízky východ. S odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova o tom informovala agentúra Interfax.

Peskov reagoval na interný dokument amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý podpísalo 51 diplomatov a ktorý je veľmi kritický k americkej politike v Sýrii.

Signatári vyzývajú na vojenské údery proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorých cieľom by bolo donútiť ho prestať s porušovaním prímeria v občianskej vojne. Diplomati tvrdia, že kým Asad takýto tlak nepocíti, nebude považovať za nutné viesť rokovania s opozíciou.

Hovorca Kremľa dodal, že výzvy na zosadenie vedenia v ktorejkoľvek krajine Moskva nemôže akceptovať. "Okrem toho, likvidácia síl toho či onoho režimu je sotva tým, čo pomôže k úspešnému pokračovaniu boja s terorizmom. Toto môže región uvrhnúť do chaosu," upozornil Peskov. Dodal ešte, že ruská strana má informácie o spomínanom internom dokumente len z médií.

Americké ministerstvo obrany interný dokument zatiaľ nekomentovalo, aj keď potvrdilo jeho existenciu.

Britská stanica BBC poznamenala, že prezident USA Barack Obama tejto výzve zrejme nevyhovie, pretože sa po kontroverzných operáciách v Iraku, Afganistane a Líbyi nebude chcieť dať zatiahnuť do ďalšieho ozbrojeného konfliktu.

BBC však vyjadrila názor, že autori interného dokumentu sa obracajú skôr na Obamovu možnú nástupkyňu v Bielom dome Hillary Clintonovú, ktorá neraz vyzývala na aktívnejšiu podporu sýrskej opozície.