Quantcast
< sekcia Zahraničie

Kroky Švédska smerom k vstupu do NATO podporil Charles Michel i Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a predseda Európskej rady Charles Michel, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Ako píše Reuters, prípadný vstup týchto severských krajín do NATO bude znamenať prekreslenie geopolitickej mapy severnej Európy.

Brusel/Paríž 16. mája (TASR) - Predseda Európskej rady (ER) Charles Michel nazval pondelkové rozhodnutie švédskej vlády podať žiadosť o vstup do Severoatlantickej aliancie "rozhodnutím v prospech kolektívnej bezpečnosti a obrany". TASR prevzala správu z americkej stanice CNN.

"Tým, že Švédsko – (rovnako) ako jeho strategický partner Fínsko – podajú žiadosť o vstup do NATO, sa naša bezpečnosť ešte viac posilní," uviedol šéf ER na sociálnej sieti Twitter. Dodal, že príspevok Európskej únie k budovaniu odstrašujúcich prostriedkov NATO je čoraz dôležitejší.

Oznámenie Štokholmu o podaní prihlášky do NATO plne podporuje aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, uviedol v reakcii Elyzejský palác, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters.

Švédska menšinová vlády sociálnych demokratov premiérky Magdaleny Anderssonovej v pondelok oficiálne prijala rozhodnutie, že krajina sa bude uchádzať o vstup do NATO. Rovnaký krok oznámilo v nedeľu aj Fínsko. Ako píše Reuters, prípadný vstup týchto severských krajín do NATO bude znamenať prekreslenie geopolitickej mapy severnej Európy.


Anderssonová podľa agentúry AFP priznala, že Švédsko bude v prechodnom období pred vstupom do NATO zraniteľné.

"Nemôžeme vylúčiť, že Švédsko bude vystavené napríklad dezinformáciám a pokusom zastrašiť a rozdeliť nás," komentovala. Zároveň ale dodala, že Štokholm dostal bezpečnostné záruky od viacerých kľúčových partnerov vrátane Spojených štátov, Británie, Nemecka, Francúzska, ako aj severských krajín.