Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. jún 2023Meniny má Stanislava
< sekcia Zahraničie

Kruté boje sú pri Bachmute, tam vidieť šialenú taktiku ruského velenia

Ukrajinskí vojaci sedia na tanku T-80, ktorý podľa nich ukoristili ruskej armáde počas bojov v meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v nedeľu 2. októbra 2022. Foto: TASR/AP

Ruské sily sa opakovane pokúšajú dobyť Bachmut, ktorý sa nachádza na hlavnej ceste vedúcej do miest Sloviansk a Kramatorsk, ovládaných Ukrajincami.

Kyjev 27. októbra (TASR) - Ukrajinskí vojaci úspešne odrážajú opakované útoky ruských síl blízko dvoch kľúčových miest Avdijivka a Bachmut vo východnom regióne Donbas, povedal v stredu večer v pravidelnom videopríhovore prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruskú taktiku boja pritom označil za šialenú. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.

Zelenskyj tiež povedal, že z frontu prídu dobré správy, ale podrobnosti neuviedol.

Najkrutejšie boje prebiehajú blízko Avdijivky (pri meste Doneck) a Bachmutu, ktorý je ďalej na severovýchode, dodal ukrajinský prezident.

"Tam je najviac vidieť šialenstvo ruského velenia. Deň za dňom, celé mesiace tam ženú ľudí na smrť - práve tam v maximálnej miere sústreďujú svoje delostrelecké útoky," opísal situáciu Zelenskyj.

Ruské sily sa opakovane pokúšajú dobyť Bachmut, ktorý sa nachádza na hlavnej ceste vedúcej do miest Sloviansk a Kramatorsk, ovládaných Ukrajincami.

Zelenského poradca Oleksij Arestovyč v utorok povedal, že v jeden deň zaútočili Rusi na Bachmut pred poludním až osemkrát a zakaždým ich ukrajinskí vojaci zatlačili späť.

Zelenskyj sa v príhovore nezmienil o tom, čo sa deje v blízkosti juhoukrajinského mesta Cherson, ktoré je v rukách promoskovských síl. Ukrajinskí vojaci vravia, že tam očakávajú tvrdý boj.

"Vo všeobecnosti, posilňujeme svoje pozície po celej frontovej línii, oslabujeme spôsobilosti votrelcov, ničíme ich logistiku a pripravujeme pre Ukrajinu dobré správy," dodal prezident.

Ukrajinský líder takisto oznámil, že pri najnovšej výmene zajatcov medzi oboma stranami sa dostalo na slobodu desať Ukrajincov.

Kyjev už predtým v stredu informoval, že Rusko pri výmene zajatcov vrátilo pozostatky amerického občana Joshuu Alana Jonesa, ktorý zahynul v boji proti ruským silám na Ukrajine, a prepustilo aj desiatich ukrajinských vojakov.

"Odovzdali nám aj telo amerického dobrovoľníka, veterána americkej armády Joshuu Alana Jonesa, ktorý bojoval na Ukrajine a zomrel v akcii proti okupantom," oznámil podľa agentúry AFP vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Podľa neho 24-ročný Jones zahynul v bojovej akcii 23. augusta.