Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Kto zvíťazí v Pensylvánii, vyhrá aj boj o Biely dom, tvrdí analytik

Na snímke demokratická prezidentská kandidátka, viceprezidentka Kamalu Harrisovú a republikánsky kandidát na prezidenta, bývalý prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Podľa politológa z kanadskej Western University Matthewa J. Leba bude záležať najmä na tom, ktorý z kandidátov dokáže priviesť k volebným urnám viac svojich voličov.

Washington 30. októbra (TASR) - Prvý novembrový utorok sa budú v USA konať prezidentské voľby. Výsledky v mnohých štátoch sú už viac-menej jasné, keďže americká spoločnosť je už niekoľko volebných cyklov rovnomerne rozdelená medzi dve hlavné politické strany - demokratov a republikánov. O všetkom preto rozhodne malá skupina nerozhodnutých siedmich štátov (tzv. swing states), v ktorých sú šance na víťazstvo oboch kandidátov mimoriadne vyrovnané. Kľúčová bude najmä Pensylvánia, uviedol analytik Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO) Matěj Jungwirth pre TASR.

"Swing states sú už z definície štáty, ktoré v nedávnej histórii volili kandidátov oboch strán, a preto sú v nich výsledky (predvolebných) prieskumov také tesné," ozrejmil Jungwirth. Hlavným znakom týchto štátov je ich nejednoznačná politická orientácia, ktorá sa však časom môže zmeniť, keď sa jednotlivé štáty začnú prikláňať k "červeným" republikánom alebo "modrým" demokratom. Florida napríklad patrila k nerozhodným štátom od 90. rokov až do roku 2020, no v súčasnosti ju môžeme spoľahlivo označiť za "červenú", keďže jej republikánska základňa sa rozrástla, napísal spravodajský portál al-Džazíra.

K nerozhodným štátom ostro sledovaným tento rok sa radia Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pensylvánia, Severná Karolína a Wisconsin. "Nedávne prieskumy z kľúčových štátov ukázali, že o výsledku môžu rozhodnúť dokonca desaťtisíce voličov, a aj preto vidíme, že volebné štáby na oboch stranách vyvíjajú takú intenzívnu aktivitu práve tam," priblížil Jungwirth.

Podľa politológa z kanadskej Western University Matthewa J. Leba bude záležať najmä na tom, ktorý z kandidátov dokáže priviesť k volebným urnám viac svojich voličov. "Tu už takmer neexistujú voliči, ktorí by sa rozhodli prejsť od jedného kandidáta k druhému. Mnohí sú však na pomedzí toho, či hlasovať vôbec pôjdu, alebo nie. Zvíťazí preto ten kandidát, ktorý ich dokáže presvedčiť, aby mu odovzdali hlas," vysvetlil Lebo. "Pokiaľ (demokratka) Kamala Harrisová získa aspoň tri kľúčové štáty, v ktorých v roku 2020 vyhral (americký prezident) Joe Biden - Wisconsin, Michigan a Pensylvániu -, stane sa prezidentkou. Pokiaľ získa tieto tri štáty (republikán) Donald Trump tak ako v roku 2016, stane sa znovu prezidentom on," doplnil kanadský politológ.

Analytik AMO tvrdí, že najdôležitejším štátom bude Pensylvánia, ktorá má v zbore voliteľov najvyšší počet delegátov spomedzi týchto siedmich štátov. "Dovolím si tvrdiť, že ten, kto zvíťazí v Pensylvánii, vyhrá aj Biely dom... Nedovolím si ale odhadnúť výsledok," vyhlásil Jungwirth. Podľa jeho slov by Trump k víťazstvu v spomínaných štátoch potreboval presvedčiť voličov, že je to práve on, kto dokáže zastaviť infláciu a zlepšiť stav americkej ekonomiky. Pokiaľ sa mu to nepodarí, mal by byť schopný aspoň odradiť voličov demokratov a nerozhodných voličov od účasti vo voľbách.

Harrisová zasa potrebuje presvedčiť dostatočný počet stredových voličov, že je kandidátkou s vlastnou platformou a programom a že nepokračuje len v agende Joea Bidena. Pokiaľ však nezmení svoj postoj k vojne v Pásme Gazy a k podpore Izraela, podľa Jungwirtha by demokrati mohli prísť o Michigan s rozsiahlou arabsko-americkou menšinou.

S hlasmi vo Wisconsine by Harrisovej mohol pomôcť guvernér štátu Minnesota a jej kandidát na viceprezidenta Tim Walz, ktorý "rezonuje u tamojších voličov". V Arizone môžu výsledky ovplyvniť súbežné referendá o interrupciách a demokrati dúfajú, že to bude práve v ich prospech, uvádza akademický portál The Conversation.

Analytik však zdôrazňuje, že okrem nerozhodných štátov by sa pozornosť mala venovať aj štátom Nebraska a Maine, kde neplatí zásada "víťaz berie všetko", a teda kandidát s väčšinou hlasov nezíska aj všetkých voliteľov. Hlasy sa tam rozdeľujú medzi strany, čo môže ovplyvniť celkový výsledok volieb, pokiaľ bude naozaj tesný.

Jungwirth tiež uviedol, že nemenej dôležitým je aj nárast trendu nazývaného "split votes" (rozdelené hlasy), pri ktorom Američania volia kandidáta jednej politickej strany do Bieleho domu, no druhej politickej strany napríklad do Senátu. "Týchto voličov zvyčajne nie je veľa, ale ich počet rastie a môže zamiešať predvolebné odhady, ktoré viac-menej rátajú s konzistentnou straníckou lojalitou naprieč voľbami," dodal analytik AMO.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.