Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 31. marec 2023Meniny má Benjamín
< sekcia Zahraničie

Kuleba: S Lavrovom sme nedosiahli „žiadny pokrok“ v otázke prímeria

Ruský minister zahraničných vecí Segej LAvrov (tvárou) a ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba počas stretnutia v tureckom letovisku Antalya vo štvrtok 10. marca 2022. Foto: TASR/AP

Podľa Kulebu má šéf ruskej diplomacie úplne inú predstavu o tom, aká je úloha diplomatov počas krízy.

Antalya 10. marca (TASR) - Ukrajina a Rusko počas rokovania v tureckom letovisku Antalya nedosiahli "žiadny pokrok" v otázke prímeria. Po rokovaní so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom to vo štvrtok vyhlásil ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. TASR o tom informovala na základe tlačovej konferencie po skončení rokovania.

"Hľadáme diplomatické riešenia, ale pokiaľ takéto riešenia nebudú na stole, budeme zodpovedne chrániť našich občanov pred ruským agresorom aj za cenu obetí," vyhlásil na tlačovej konferencii Kuleba. Podľa neho Lavrov počas rokovania predniesol ruské požiadavky, ktoré sú však podľa Kulebu nesplniteľné, pretože by predstavovali kapituláciu Kyjeva.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu (v pozadí uprostred), jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov (vľavo) a ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba počas stretnutia v tureckom letovisku Antalya vo štvrtok 10. marca 2022.
Foto: TASR/AP

"Všetko čo dnes potrebujeme, sú seriózne a predmetné rokovania. Keď bude ruská strana na takéto rozhovory pripravená, budeme aj my," dodal minister s tým, že "nebolo jednoduché počúvať" Sergeja Lavrova. Podľa neho má šéf ruskej diplomacie úplne inú predstavu o tom, aká je úloha diplomatov počas krízy.

"Chcem potvrdiť, že Ukrajina sa nevzdala, nevzdáva sa a nikdy sa nevzdá," dodal ukrajinský minister zahraničia počas brífingu pred novinármi. Kuleba zároveň obvinil Rusko zo šírenia klamstiev o invázii na Ukrajinu.