Quantcast
< sekcia Zahraničie

Kuleba: Ukrajina víta jasný postoj NATO k Rusku

Na archívnej snímke z 12. mája 2022 ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba po rokovaní so zákonodarcami v nemeckom spolkovom parlamente Bundestag v nemeckom Berlíne. Foto: TASR/AP

Účastníci summitu NATO v Madride v stredajšom vyhlásení ostro odsúdili ruskú vojnu proti Ukrajine.

Kyjev 29. júna (TASR) - Ukrajina v stredu privítala vyhlásenie lídrov členských štátov Severoatlantickej aliancie na summite v Madride, ktorým označili Rusko za agresora a zaujali jasný postoj voči Moskve. Na sociálnej sieti to uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

"Severoatlantická aliancia dnes v Madride ukázala, že vie prijímať ťažké, avšak zásadné rozhodnutia. Vítame jasný postoj NATO k Rusku, ako aj pristúpenie Fínska a Švédska (do organizácie). Silná a aktívna podpora Ukrajiny pomôže chrániť euroatlantickú bezpečnosť a stabilitu," napísal Kuleba na sociálnej sieti Twitter.

Účastníci summitu NATO v Madride v stredajšom vyhlásení ostro odsúdili ruskú vojnu proti Ukrajine. "Ide o očividné porušenie medzinárodného práva. Otrasná krutosť Ruska spôsobila obrovské ľudské utrpenie a masívne vysídlenie, ktoré neúmerne postihuje ženy a deti. Rusko nesie plnú zodpovednosť za túto humanitárnu katastrofu," uvádza sa v deklarácii zo summitu, ktorú má TASR k dispozícii.

Lídri členských štátov NATO zároveň označili Ruskú federáciu za najvážnejšiu a priamu hrozbu pre bezpečnosť spojencov združených v Aliancii a tiež pre mier a stabilitu v euroatlantickom priestore.