Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Zahraničie

Kultová skupina Russkaja sa rozpadá pre obavy o svoju bezpečnosť

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Skupina vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook uviedla, že sú prezentovaní ako proruskí napriek tomu, že inváziu ruskej armády na územie Ukrajiny odsúdili.

Viedeň 4. februára (TASR) - Kultová rakúska ska-punková kapela Russkaja, ktorá vo Viedni dve desaťročia fungovala na vlnách sovietskej nostalgie, v sobotu oznámila svoj rozpad kvôli obavám o svoju bezpečnosť v súvislosti s vojnou rozpútanou Ruskom na Ukrajine.

Skupinu Russkaja, ktorú tvorí šesť mužov a jedna žena, vznikla vo Viedni pred 18 rokmi. Kapela zožala veľký úspech v Spojených štátoch so svojou zmesou "ruského turbo polka metalu".

Skupina, v ktorej pôsobí aj Rus i Ukrajinec, vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook uviedla, že sú prezentovaní ako proruskí napriek tomu, že inváziu ruskej armády na územie Ukrajiny odsúdili. "Naša skupina Russkaja sa stala každodenným terčom útokov na internete", napísali jej členovia.

"Obraz sovietskosti je navždy poškodený" a "vojna na Ukrajine, ktorú Rusko začalo 24. februára 2022, nám už nedovoľuje používať ho v satirickom význame," napísala Russkaja.

Hudobníci vysvetlili, že sa boja o svoju bezpečnosť a nechcú ani, aby sa počas ich koncertu došlo k vážnemu incidentu.

Krátko po vypuknutí vojny sa skupina, ktorej jedno z hesiel znie: "Peace, love and Russian roll", rozhodla pokračovať v koncertoch, pričom jasne vyjadrila podporu Kyjevu.

Prejavy nepriateľstva sa však množili a navyše "nikto v skupine už nechce reprezentovať niečo, čo sa v čase, ako je náš, spája výlučne s vojnou, smrťou, zločinom a krviprelievaním", uvádza sa vo vyhlásení skupiny Russkaja.