< sekcia Zahraničie

Kurz zdôraznil dôležitosť dialógu s Ruskom cez rakúske predsedníctvo

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Agentúra DPA konštatovala, že Rakúsko, ktoré tento rok predsedá EÚ, zachováva s Moskvou dobré vzťahy napriek tomu, že odsudzuje anektovanie Krymského polostrova Ruskom v roku 2014.

Viedeň 3. októbra (TASR) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v stredu pred odchodom na rokovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom uviedol, že cieľom jeho návštevy je "znížiť napätie, ktoré existuje medzi Ruskom a Európou".

Agentúra DPA konštatovala, že Rakúsko, ktoré tento rok predsedá EÚ, zachováva s Moskvou dobré vzťahy napriek tomu, že odsudzuje anektovanie Krymského polostrova Ruskom v roku 2014.

Kurz pred novinármi zopakoval, že Rakúsko naďalej podporuje sankcie uvalené na Rusko za jeho rolu v kríze na Ukrajine. Pripomenul, že tieto sankcie boli znova predĺžené v júni. Ak by s nimi Rakúsko nesúhlasilo, "tieto sankcie by neexistovali" povedal rakúsky kancelár s tým, že je nevyhnutné podporiť konštruktívny dialóg s Ruskom, "pretože z dlhodobého hľadiska bude na našom kontinente mier len s Ruskom, a nie proti nemu".

Silné väzby medzi Rakúskom a Ruskom dokazuje aj príklad z augusta, keď Putin tancoval s rakúskou ministerkou zahraničných vecí Karin Kneisslovou na jej svadbe, pripomenula DPA.

Putin v stredu vo svojom prejave v rámci Ruského týždňa energetiky podľa agentúry TASS zdôraznil, že dosiahnutie pokroku v oblasti svetovej energetiky je možné len prostredníctvom konštruktívneho dialógu všetkých aktérov trhu bez politického intrigovania.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov v stredu vyhlásil, že Rusko realizuje svoje projekty v energetickej sfére bez ohľadu na nekalú konkurenciu na medzinárodnej scéne a priame hrozby zo strany radu zahraničných lídrov, uviedla agentúra RIA Novosti.