< sekcia Zahraničie

Kushner: Ekonomický plán pre Palestínčanov je podmienkou mieru

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Kushner pripustil veľmi rozšírenú nedôveru voči zámerom prezidenta Trumpa, ktorý zaujal rázny proizraelský postoj, napríklad uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Manáma 25. júna (TASR) - Poradca Bieleho domu Jared Kushner v utorok vyhlásil, že jeho plán pre Blízky východ je pre Palestínčanov "príležitosťou storočia", ale predpokladom mieru je práve ich súhlas s týmto plánom.

"Súhlas s ekonomickým plánom rozvoja je nutným predpokladom pre vyriešenie predtým neriešiteľných politických záležitostí," povedal podľa tlačovej agentúry AFP Kushner, keď otváral investičnú konferenciu v Bahrajne, nazývanú aj Bahrajnská dielňa. Tú však Palestínska samospráva bojkotuje. Palestínčania tvrdia, že najprv musí prísť politické riešenie konfliktu.

Hoci dvojdňové stretnutie v Bahrajne sa nebude zaoberať politickými riešeniami situácie na Blízkom východe, Kushner uznal, že je nutné zaoberať sa nimi neskôr.

"Treba jasne povedať, že ekonomický rast a prosperita palestínskeho ľudu nie sú možné bež trvalého a spravodlivého politického riešenia konfliktu - takého, ktoré zaručí bezpečnosť Izraela a bude rešpektovať dôstojnosť palestínskeho ľudu," vyhlásil Kushner, zať amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kushner pripustil veľmi rozšírenú nedôveru voči zámerom prezidenta Trumpa, ktorý zaujal rázny proizraelský postoj, napríklad uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Avšak Kushner povedal, že Palestínčanom predchádzajúce mierové snahy vôbec neposlúžili.

"Môj priamy odkaz palestínskemu ľudu znie: napriek tomu, čo hovoria ľudia, ktorí vás v minulosti sklamali, prezident Trumpa a Amerika vás neopustili," uviedol v príhovore.

Kushner odmietol zosmiešňujúce označenie svojho mierového plánu ako "dohoda storočia" a dodal: "Táto snaha by sa mala skôr označovať za Príležitosť storočia, ak však vedenie bude mať odvahu ju uplatňovať."

Ekonomický plán predstavil Biely dom v sobotu 22. júna. Jeho cieľom je zozbierať za desať rokov 50 miliárd dolárov investícií, ktoré pôjdu na ekonomický rozvoj palestínskych území (Predjordánsko a pásmo Gazy) a ich arabských susedov.

Investičná konferencia pod záštitou Spojených štátov, ktorá sa začala v hlavnom meste Bahrajnu Manáma, sa venuje práve tomuto plánu pre Palestínčanov a je súčasťou širšej iniciatívy na vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.