Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Kyjev a pobaltské krajiny pre účasť Lavrova neprídu na schôdzku OBSE

Na archívnej snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Tohtoročné výročie stretnutie ministrov OBSE sa bude v Skopje konať vo štvrtok a v piatok. Susedné Bulharsko už oznámilo, že otvorí pre lietadlo s ruskou delegáciou svoj vzdušný priestor.

Skopje 28. novembra (TASR) - Ukrajina a pobaltské krajiny nevyšlú svojich ministrov zahraničných vecí na zasadnutie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v severomacedónskej metropole Skopje, pretože naň bola povolená účasť šéfovi ruskej diplomacie Sergejovi Lavrovovi. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba bude "bojkotovať" ministerskú schôdzku OBSE pre rozhodnutie povoliť účasť Lavrova, uviedol pre AFP hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Oleh Nikolenko.

Pobaltské krajiny - Estónsko, Litva a Lotyšsko - v spoločnom vyhlásení taktiež uviedli, že z rovnakého dôvodu nevyšlú svojich najvyššie postavených diplomatov na toto stretnutie. Účasť ruského ministra totiž podľa nich predstavuje "riziko legitimizácie Ruska ako právoplatného člena komunity slobodných národov".

Minuloročné stretnutie OBSE sa konalo v Poľsko, ktoré nepovolilo Rusku, ktoré je členom OBSE, aby sa ho zúčastnilo, čo vyvolalo rozhorčené reakcie Kremľa.

Podľa Nikolenka by Rusku mala byť účasť v OBSE pozastavená, pretože "Moskva rozpútala v Európe najväčšiu ozbrojenú agresiu od konca druhej svetovej vojny".

"Lavrovova účasť bagatelizuje hrozné zločiny, ktoré Rusko aj naďalej pácha... Lavrovove miesto je pred osobitným tribunálom a nie za stolom OBSE," uviedol estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna na stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli.

Lavrov v pondelok oznámil, že Severné Macedónsko súhlasilo s tým, aby sa zúčastnil stretnutia organizácie OBSE v Skopje. Severné Macedónsko v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v OBSE, pričom taktiež prijalo sankcie uvalené Západom na Rusko za inváziu na Ukrajinu.

Tohtoročné výročie stretnutie ministrov OBSE sa bude v Skopje konať vo štvrtok a v piatok. Susedné Bulharsko už oznámilo, že otvorí pre lietadlo s ruskou delegáciou svoj vzdušný priestor. Sofia tak príjme diplomatickú výnimku zo sankcií, na základe ktorých je európsky vzdušný priestor pre Rusko uzatvorený.