Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Zahraničie

Kyjev pred príchodom Si Ťin-pchinga do Moskvy žiadal stiahnutie Rusov

Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Si Ťin-pching v pondelok uviedol, že návrh Pekingu na vyriešenie konfliktu na Ukrajine odráža názory svetového spoločenstva a snaží sa neutralizovať dôsledky krízy.

Kyjev 20. marca (TASR) - Kyjev v pondelok vyzval Rusko, aby stiahlo svoje sily z Ukrajiny. Urobil tak niekoľko hodín pred návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Plán úspešnej realizácie mierového plánu Číny. Prvý a hlavný bod - kapitulácia alebo stiahnutie všetkých ruských okupačných vojsk z územia v súlade s normami medzinárodného práva a Charty OSN," napísal na Twitteri tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexij Danilov.

Si Ťin-pching v pondelok uviedol, že návrh Pekingu na vyriešenie konfliktu na Ukrajine odráža názory svetového spoločenstva a snaží sa neutralizovať dôsledky krízy. Čínsky prezident však zároveň pre ruský denník Rossijskaja gazeta ešte pred príchodom do Moskvy priznal, že riešenie konfliktu na Ukrajine nie je jednoduché, píše agentúra Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin má s čínskym lídrom rokovať aj o tomto čínskom návrhu, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.