Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Zahraničie

Kyjev schválil nový menšinový zákon, ale Budapešť nie je spokojná

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/Martin Baumann

Parlament v Kyjeve v piatok prijal aj dva protikorupčné zákony a lobistický zákon, ktoré podľa premiéra Denysa Šmyhaľa spolu umožňujú začať prístupové rokovania s Európskou úniou.

Budapešť 9. decembra (TASR) - Ukrajinský parlament v piatok večer schválil novely zákonov, ktoré implementujú očakávania Európskej únie, pričom medzi nimi je aj zákon o právach národnostných menšín. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán argumentuje proti začatiu diskusie o členstve Ukrajiny v EÚ najmä nepriaznivou situáciou maďarskej menšiny žijúcej na Ukrajine, pripomenul v sobotu server blikk.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa agentúry Ukrinform, ktorú citovala agentúra MTI, ukrajinská vláda vyhlásila, že schválená novela o právach národnostných menšín zohľadňuje odborné stanovisko Rady Európy a jej orgánov, pričom obnovuje doterajšie práva menšín v mnohých oblastiach, s výnimkou rusky hovoriacej menšiny.

Parlament v Kyjeve v piatok prijal aj dva protikorupčné zákony a lobistický zákon, ktoré podľa premiéra Denysa Šmyhaľa spolu umožňujú začať prístupové rokovania s Európskou úniou.

Štátny tajomník rezortu maďarskej diplomacie Tamás Menczer následne na Facebooku napísal, že piatkové rozhodnutie ukrajinského parlamentu bude predmetom dôkladnej analýzy.

"Už teraz je však zrejmé, že novela je ďaleko od návratu k stavu práv, aké mala maďarská menšina v roku 2015," dodal Menczer.

Orbán začiatkom decembra označil za chybu, že EK trvá na tom, aby bola otázka vstupu Ukrajiny do Únie zaradená do programu decembrového summitu lídrov EÚ, ktorý sa uskutoční v Bruseli 14.-15. decembra. Podľa Orbána totiž tento krok ešte nie je dostatočne pripravený.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)