Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Zahraničie

Kyjevčania sa sťažujú na uzavreté kryty počas útokov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

V máji zaútočilo Rusko na ukrajinskú metropolu už osemkrát.

Kyjev 17. mája (TASR) — Vojenská správa ukrajinskej metropoly Kyjev nariadila vyšetrovanie vo veci sťažností miestnych obyvateľov, podľa ktorých boli počas nedávnych ruských raketových útokov na mesto zamknuté protiletecké kryty. Informuje o tom agentúra DPA.

"Zatvorenie krytov v čase vojny, počas takýchto masívnych leteckých útokov, je zločinom," uviedol v stredajšom vyhlásení šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko. Vo veci bolo podľa neho nariadené okamžité vyšetrovanie.

Popko podľa vlastných slov dostal "početné sťažnosti" od obyvateľov Kyjeva, podľa ktorých boli počas najnovších ruských raketových útokov zamknuté protiletecké kryty "takmer vo všetkých mestských obvodoch".

Primátor Kyjeva Vitalij Kličko sa bezprostredne k týmto sťažnostiam nevyjadril.

Ako kryty pre civilistov v Kyjeve slúži približne 50 staníc miestneho metra, ako aj sieť podchodov a pivníc obytných domov. Úrady ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu zverejnili pre obyvateľov mapu s približne 5000 krytmi, kam sa môžu uchýliť v prípade útokov.

V noci na utorok hlavné mesto Ukrajiny zažilo najintenzívnejšiu paľbu protileteckej obrany za takmer 15 mesiacov trvania ruskej invázie.

Rusko pri tomto masívnom útoku využilo kombináciu rakiet odpaľovaných zo vzduchu, mora a zeme. Podľa ukrajinských úradov bola väčšina striel vypálená na Kyjev zničená. Trosky zostrelených objektov spadli do niekoľkých štvrtí a spôsobili niekoľko požiarov.

V máji zaútočilo Rusko na ukrajinskú metropolu už osemkrát.