Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Zahraničie

Kyjev:Rusi od odsunu usmrtili v Chersone pri ostreľovaní 32 civilistov

Žena prechádza okolo nedávno poškodenej budovy v dôsledku ruského štrajku v Chersone na juhu Ukrajiny v piatok 25. novembra 2022. Foto: TASR/AP

Ruskí vojaci okupovali Cherson osem mesiacov. Po svojom odsune z 9. novembra naň často útočia.

Kyjev 27. novembra (TASR) - Šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko v sobotu povedal, že ruskí vojaci od svojho odsunu z Chersonu usmrtili v tomto meste pri ostreľovaní už 32 civilistov. O život podľa jeho slov prišli najmä pri ruských raketových útokoch, informuje denník The Guardian a stanica Sky News.

Ruskí vojaci okupovali Cherson osem mesiacov. Po svojom odsune z 9. novembra naň často útočia. Len 24. novembra pritom vypálili na toto mesto 17 rakiet, ktoré podľa údajov gubernátora Chersonskej oblasti Jaroslava Januševyča usmrtili sedem ľudí a zranili ďalších 21.

Klymenko v sobotu tiež informoval, že na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti obnovilo svoju činnosť sedem policajných oddelení, z toho štyri len v meste Cherson.

Odmínovacie tímy dosiaľ podľa jeho slov prehľadali 450 hektárov pôdy a zneškodnili 3500 výbušnín. "Zachránilo to stovky, či dokonca tisíce ľudských životov," dodal Klymenko.

Cherson bol prvým veľkým ukrajinským mestom a jedinou metropolou niektorej z oblastí Ukrajiny, ktorú krátko po spustení invázie obsadili ruské okupačné sily.

Ukrajinská armáda po úspešnej protiofenzíve a systematickom ostreľovaní ruských zásobovacích trás opätovne obsadila Cherson 11. novembra. Ruské jednotky sa z mesta predtým stiahli na druhý breh rieky Dneper. Odtiaľ naďalej pokračujú v ostreľovaní Chersonu.