Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Laj: Ak chce Čína Taiwan, mala by si vziať späť aj územie od Ruska

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že tento ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu.

Tchaj-pej 2. septembra (TASR) - Ak sú nároky Číny na Taiwan spojené s územnou celistvosťou, potom by si mala vziať späť aj územie od Ruska, ktorého sa vzdala v 19. storočí posledná čínska dynastia. Uviedol to taiwanský prezident Laj Čching-te v rozhovore odvysielanom v nedeľu večer. Informuje o tom TASR s odvolaním na správu agentúry Reuters.

Laj v rozhovore narážal na Ajgunskú zmluvu z roku 1858, ktorá zmenila hranice v prospech Ruského impéria. Zmluva sa týkala rozsiahleho územia na dnešnom ruskom Ďalekom východe, ktoré tvorí veľkú časť súčasných hraníc pozdĺž rieky Amur.

Čínska dynastia Čching pôvodne odmietla zmluvu ratifikovať, no o dva roky neskôr ju potvrdila v Pekinskom dohovore, ktorý je podľa Číny jednou z tzv. nerovných zmlúv so zahraničnými mocnosťami z 19. storočia.

"Zámer Číny zaútočiť na Taiwan a anektovať ho nie je dôsledkom toho, čo hovorí alebo robí jedna osoba alebo politická strana na Taiwane. Zámer anektovať Taiwan nemá Čína kvôli územnej celistvosti," povedal Laj.

"Ak je to v záujme územnej celistvosti, prečo si nevezme späť územia okupované Ruskom, ktoré boli podpísané v Ajgunskej zmluve? Rusko je teraz najslabšie, však?" pokračoval taiwanský prezident. Podľa jeho slov môže Peking požiadať Moskvu o vrátenie územia, ale nerobí to. "Takže je zrejmé, že Taiwan nechcú napadnúť z dôvodu územnej celistvosti," dodal.

Dynastia Čching v roku 1895 podpísala ďalšiu "nerovnú" zmluvu s Japonskom, v ktorej sa vzdala Taiwanu. Ostrov na konci druhej svetovej vojny v roku 1945 odovzdali vláde Čínskej republiky, ktorá o štyri roky neskôr utiekla na Taiwan po občianskej vojne s komunistami vedenými Mao Ce-tungom.

Laj tvrdí, že Čína chce svojimi plánmi na ovládnutie Taiwanu v skutočnosti zmeniť medzinárodný poriadok založený na pravidlách. "Chce dosiahnuť hegemóniu v medzinárodnom priestore, v západnom Tichomorí – to je jej skutočný cieľ," dodal.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že tento ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu. Peking opakovane deklaruje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne, a na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil ani použitie vojenskej sily. V posledných rokoch zvýšil tlak na Tchaj-pej a k ostrovu takmer denne vysiela vojenské lietadlá a lode. Peking tvrdí, že Taiwan je čínskym územím od staroveku.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.