Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Laureát Nobelovej ceny za mier by mal byť známy 11. októbra

Nobelova cena, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Laureátov budú oznamovať postupne od 7. do 14 októbra.

Oslo 3. októbra (TASR) - Nositelia Nobelových cien budú známi už na budúci týždeň. Najsledovanejšou cenou bude už tradične Nobelova cena za mier, ktorej nositeľa Nobelov výbor, zložený z členov volených nórskym parlamentom, vyberie v čase eskalujúceho konfliktu na Blízkom východe, pokračujúcej vojny na Ukrajine, hladomoru v Sudáne a ďalších konfliktov na celom svete. Laureátov budú oznamovať postupne od 7. do 14 októbra. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP a oficiálnej webovej stránky Nobelových cien.

Laureáta najprestížnejšej z Nobelových cien vyhlásia 11. októbra a bude ním osoba alebo organizácia, ktorá "vykonala najviac pre bratstvo medzi národmi, zrušenie alebo zmenšenie existujúcich armád či usporadúvanie a propagáciu mierových kongresov".

Dan Smith zo Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru však navrhuje, že vzhľadom na bezútešnú situáciu vo svete by Nobelovu cenu za mier tento rok nemal dostať nikto.

"Možno nastal čas povedať: Áno, mnohí ľudia pracujú veľmi tvrdo, ale nedarí sa im. Potrebujeme, aby sa viac ľudí a svetových lídrov zobudilo a uvedomilo si, že sme v mimoriadne nebezpečnej situácii," uviedol Smith pre agentúru AFP. "V súčasnosti máme na svete viac ako 50 ozbrojených konfliktov. Miera úmrtí v nich sa za uplynulé dve desaťročia dramaticky zvýšila," dodal Smith.

Napriek tomu, že na neodovzdanie ceny existuje viacero precedensov, AFP pripomína, že je to vysoko nepravdepodobné. Nobelov výbor naposledy laureáta Nobelovej ceny za mier neoznámil v roku 1972. Výbor vtedy svoje rozhodnutie nijako neodôvodnil, avšak predpokladá sa, že výbor laureáta nezvolil, pretože nenašiel žiadneho žijúceho vhodného kandidáta. Výbor laureáta nezvolil ani počas prvej a druhej svetovej vojny.

"Som presvedčený, že aj tento rok sa nájde dôstojný kandidát na cenu za mier," uviedol pre AFP tajomník výboru Olav Njolstad. Celkovo bolo na Nobelovu cenu za mier predložených 286 nominácií.

Na zozname tohtoročných kandidátov sa nachádzajú viaceré organizácie pôsobiace na Blízkom východe, ako napríklad Agentúra OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), palestínska ľudskoprávna skupina Al-Hak, jej izraelský náprotivok Be-celem a Medzinárodný súdny dvor.

Vzhľadom na existenčné riziká, ktoré pre ľudstvo predstavujú autonómne zbraňové systémy na báze umelej inteligencie, viacerí pozorovatelia uviedli ako možného laureáta aj Kampaň za zastavenie vraždiacich robotov, ktorá sa usiluje o zákaz týchto zbraní.

Nobelova cena nesie meno švédskeho vynálezcu, podnikateľa a filantropa Alfreda Nobela (1833-96). Ten vo svojej poslednej vôli poveril Švédsku akadémiu vied udeľovaním cien za mimoriadne výkony vo fyzike a chémii, Švédsku akadémiu písomníctva cenou za literatúru. Cenu za fyziológiu alebo medicínu určuje Karolínsky inštitút v Štokholme a cenu za mier nórsky parlament.

Medzi najznámejších nositeľov Nobelovej ceny za mier patria Nelson Mandela, Barack Obama, Jásir Arafat a Jicchak Rabin, Michail Gorbačov, Henry Kissinger a organizácie ako Európska únia, OSN, Lekári bez hraníc alebo Medzinárodný výbor Červeného kríža. Minulý rok cenu získala väznená iránska aktivistka Narghís Mohammadiová za svoj boj proti útlaku žien v Iráne

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.