Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Zahraničie

Laureáti Nobelovej ceny žiadajú prepustenie aktivistu Biaľackého

Ilustračná foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa Biaľackým založenej ľudskoprávnej organizácie Viasna je v Bielorusku zadržiavaných najmenej 1525 politických väzňov.

Minsk/Praha 22. mája (TASR) - Už 103 nositeľov Nobelovej ceny podpísalo otvorený list, v ktorom sa na bieloruské úrady obracajú do žiadosťou o prepustenie väzneného bieloruského bojovníka za ľudské práva Alesa Biaľackého.

Informovala o tom stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorá pripomenula, že Biaľacki dostal Nobelovu cenu mieru vlani spolu s ľudskoprávnymi organizáciami z Ruska a Ukrajiny.

Momentálne si Biaľacki v Bielorusku odpykáva trest 10 rokov väzenia za financovanie protestov proti Západom neuznanému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a za údajne pašovanie peňazí. Ľudskoprávny aktivista vinu popiera a svoje stíhanie označuje za politické, informuje TASR.

RFE/RL dodala, že Bielorusko si 21. mája z iniciatívy ochrancov ľudských práv pripomenulo Deň solidarity s politickými väzňami. Akcie na ich podporu sa konali v desiatkach európskych miest.

Podľa Biaľackým založenej ľudskoprávnej organizácie Viasna je v Bielorusku zadržiavaných najmenej 1525 politických väzňov.

Výzva za Biaľackého prepustenie je uverejnená na webovej stránke Medzinárodného PEN klubu.

Vo výzve sa uvádza, že Biaľacki "zasvätil svoj život podpore demokracie a ľudských práv v Bielorusku", keďže sa "odvážil žiadať od Alexandra Lukašenka, aby vyvodil zodpovednosť za neúprosné a systematické potláčanie nezávislých hlasov".

Medzi signatármi listu sú laureáti Nobelovej ceny v oblasti chémie, medicíny a fyziológie, fyziky, ekonomiky, literatúry a mieru. Podpísali ho aj laureát Nobelovej ceny za mier nezávislý novinár Dmitrij Muratov a fyzik Konstantin Novoselov.

Autori výzvy požadujú prepustenie a stiahnutie obvinení nielen proti Biaľackému, ale aj proti ďalším členom ním založenej ľudskoprávnej organizácie Viasna.

Bieloruské orgány označili mediálne výstupy tohto ľudskoprávneho centra za extrémistické. Činnosť Viasny na území Bieloruska je de facto zakázaná.

Viasnu založil Biaľacki krátko po tom, čo sa v roku 1994 dostal k moci v krajine Alexandr Lukašenko.