Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Zahraničie

Lavrov: EÚ sa márne pokúša vytlačiť Rusko zo Strednej Ázie

Na archívnej snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Šéf ruskej diplomacie poskytol rozhovor na okraji tohtotýždňovej návštevy Kazachstanu.

Moskva 12. novembra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Európska únia sa pokúša vytlačiť Rusko zo Strednej Ázie a južného Kaukazu. Únia v tom však podľa neho zlyháva. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

"Európska únia neskrýva svoje zámery obmedziť (Rusko) všetkými možnými spôsobmi a vytlačiť ho zo Strednej Ázie a južného Kaukazu. Tieto pokusy sú márne. Z historického hľadiska sme tam vždy boli prítomní a nemienime odtiaľ zmiznúť," uviedol Lavrov v rozhovore vysielanom v nedeľu.

Šéf ruskej diplomacie poskytol rozhovor na okraji tohtotýždňovej návštevy Kazachstanu, počas ktorej sa ruský prezident Vladimir Putin stretol s kazašským náprotivkom Kasymom-Žomartom Tokajevom.

Návšteva ruských predstaviteľov sa pritom udiala len týždeň po tom, čo Kazachstan navštívil francúzsky prezident Emmanuel Macron a krajinu vyzdvihol s tým, že "sa odmieta podriadiť niekoľkým mocnostiam", čím zrejme odkazoval na Rusko.

Lavrov v tejto súvislosti reagoval slovami, že Macronove vyjadrenia boli "na diplomatický jazyk dosť drzé". Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tiež tvrdil, že západné štáty investujú v Strednej Ázii v záujme vytlačenia Ruska.

Vplyv Moskvy nad regiónom, ktorý považuje za svoju sféru vplyvu, sa po ofenzíve na Ukrajine oslabil a podľa AFP o vplyv v Strednej Ázii začali okrem Ruska súperiť ostatní aktéri vrátane EÚ, Turecka, Iránu i Číny.