Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Zahraničie

Lavrov hostil ministrov arabských a moslimských krajín

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (uprostred) pózuje s ministrami zahraničných vecí členských krajín Ligy arabských štátov (LAŠ) a Organizácie Islamskej spolupráce (OIS) počas ich stretnutia v Moskve 21. novembra 2023, ktorí budú diskutovať o situácii v Izraeli po masívnom útoku palestínskeho hnutia Hamas a odvetných útokoch Izraela na pásmo Gazy. Foto: TASR/AP

Lavrov v prejave pred partnermi zo siedmich krajín povedal, že Rusko odsúdilo teroristické činy, informovala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Moskva 21. novembra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v utorok v Moskve stretol s kolegami z viacerých krajín Ligy arabských štátov (LAŠ) a Organizácie islamskej spolupráce (OIC), s ktorými diskutoval o vojne v palestínskom Pásme Gazy. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Lavrov v prejave pred partnermi zo siedmich krajín povedal, že Rusko odsúdilo teroristické činy, informovala ruská štátna tlačová agentúra TASS. Reakcia na terorizmus podľa neho nesmie mať podobu kolektívneho trestu a nesmie hrubo porušovať medzinárodné právo. Kritizoval tak Izrael za to, že po útoku Hamasu na izraelské územie zo 7. októbra sa uchýlil k odvete, ktorá je kolektívnym trestaním Palestínčanov.

Podľa Ruska sa na stretnutí zúčastnili ministri zahraničných vecí zo Saudskej Arábie, Jordánska, Egypta, Indonézie a Palestínskej samosprávy. Ďalšie zdroje uviedli, že prítomný bol aj generálny riaditeľ OIC Husajn Ibráhím Taha.

Šéf rezortu saudskoarabskej diplomacie Fajsal bin Farhán Saúd podľa ruských médií uviedol, že útoky Izraela na Palestínčanov v Pásme Gazy nemôžu byť odôvodňované ako sebaobrana.

Saudskoarabský minister zdôraznil, že vojnu treba okamžite zastaviť a rukojemníci, unesení z Izraela militantmi z Hamasu počas útoku 7. októbra, musia byť prepustení.

Ministri zahraničných vecí arabských a moslimských štátov už v pondelok navštívili Čínu, kde vyvíjali tlak, aby sa uzatvorilo prímerie vo vojne v Pásme Gazy.