Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Zahraničie

Lavrov: Preverujeme možnosť výroby vakcíny Sputnik v Maďarsku

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Ako pripomenul, Maďarsko bolo prvou krajinou Európskej únie, v ktorej povolili očkovanie vakcínou Sputnik V.

Budapešť 23. augusta (TASR) - Moskva a Budapešť preverujú možnosť výroby vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 v Maďarsku. V rozhovore pre pondelkové vydanie denníka Magyar Nemzet to vyhlásil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Ako pripomenul, Maďarsko bolo prvou krajinou Európskej únie, v ktorej povolili očkovanie vakcínou Sputnik V.

Na Slovensku sa ruská vakcína používa na základe povolenia ministra zdravotníctva na terapeutické použitie neregistrovaného lieku.

Lavrov, ktorý sa má v utorok stretnúť v Budapešti s rezortným kolegom Péterom Szijjártóom, v rozhovore zdôraznil, že základom rusko-maďarskej spolupráce je zdravý pragmatizmus, rešpekt k záujmom druhej strany a sústredenie sa na tvorivú prácu. Ruský minister pripomenul, že Maďarsko kúpilo výrazné množstvo ruskej vakcíny.

Lavrov v súvislosti s hospodárskymi sankciami voči Rusku z roku 2014 potvrdil záujem Moskvy rozvíjať obchodnú spoluprácu s Budapešťou v miere, o akú budú mať maďarskí partneri záujem.

V súvislosti s tvrdeniami, že plynovod Severný prúd 2 posilní závislosť Európy od ruského plynu, šéf ruskej diplomacie podčiarkol, že by bolo správnejšie hovoriť o pozitívnej obojstrannej závislosti, pretože podľa jeho slov je aj ruským záujmom predávať tovary Európanom.

"Zo strategického hľadiska Severný prúd 2 posilní energetickú bezpečnosť Európy na mnohé desaťročia," dodal Lavrov.

Potvrdil tiež, že po stabilizácii pandemickej situácie sa obnovia pravidelné osobné rokovania prezidenta Vladimira Putina s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)