Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Zahraničie

Lavrov prirovnal kroky USA na Ukrajine k činom Hitlera a Napoleona

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov reční na výročnej tlačovej konferencii v Moskve v stredu 18. januára 2023. Foto: TASR/AP

Lavrov tvrdil, že Washington si podmanil Európu, aby mohol viesť vojnu voči Rusku. Hitler a Napoleon podľa jeho tvrdení kedysi proti Rusku využívali rovnakú taktiku ako teraz USA.

Moskva 18. januára (TASR) - Šéf diplomacie Kremľa Sergej Lavrov prirovnal v stredu kroky Spojených štátov v súvislosti s vojnou na Ukrajine k činom nacistického diktátora Adolfa Hitlera a francúzskeho vojvodcu Napoleona Bonaparteho. TASR informuje na základe správy stanice Sky News.

Vyjadrenia ruského ministra zazneli na jeho výročnej tlačovej konferencii v Moskve v čase, keď ruská vojenská agresia voči susednej Ukrajine trvá už takmer 11 mesiacov.

Lavrov tvrdil, že Washington si podmanil Európu, aby mohol viesť vojnu voči Rusku. Hitler a Napoleon podľa jeho tvrdení kedysi proti Rusku využívali rovnakú taktiku ako teraz USA. Západní politici podľa neho "jasne hovoria, že Rusko musí utrpieť strategickú porážku".

Lavrov na stredajšej tlačovej konferencii ďalej tvrdil, že Spojené štáty vedú proti Rusku vojnu prostredníctvom Ukrajiny a ich cieľom je "konečné riešenie ruskej otázky", čím odkazoval na Hitlerov plán na vyvraždenie európskych židov.

Agentúra Reuters pripomína, že Lavrov pobúril svojimi výrokmi o Hitlerovi už viacero krát. Vlani v máji vyhlásil, že Adolf Hitler mal "židovskú krv", čo vyvolalo protestné reakcie zo strany Izraela.

Čo sa týka možného mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, Moskva ešte podľa Lavrova od Kyjeva nedostala seriózne návrhy na dohodu. Návrhy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý trvá na zachovaní územnej celistvosti Ukrajiny, sú podľa Lavrovových slov neprijateľné.

Kremeľ trvá na tom, že sa Ukrajina musí vzdať štyroch okupovaných oblastí, ktoré v rozpore s medzinárodným právom anektovalo Rusko.

Lavrov v stredu tvrdil, že Moskva je pripravená so Západom rokovať o konflikte na Ukrajine, avšak akékoľvek rozhovory sa musia týkať aj širších bezpečnostných záujmov Ruska. Opätovne tiež vyzval Severoatlantickú alianciu, aby odstránila svoju "vojenskú infraštruktúru" z Ukrajiny a ďalších krajín v blízkosti ruských hraníc.