Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Zahraničie

Lavrov: Špeciálna vojenská operácia Ruska bude pokračovať

Na snímke z 10. marca 2022 šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident v stredu obvinil Rusko z vojnových zločinov po tom, ako ruská armáda zbombardovala nemocnicu v Mariupole aj napriek dohode o humanitárnych koridoroch.

Antalya 10. marca (TASR) - Ruská "špeciálna operácia" na Ukrajine bude pokračovať a stratégia ruského prezidenta Vladimira Putina ide podľa plánu. Po rokovaní s ukrajinským ministrom zahraničných vecí to vo štvrtok vyhlásil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov, ktorý počas tlačovej konferencie kritizoval dodávky západných zbraní Ukrajine. TASR o tom informovala na základe správ od agentúr AFP a Reuters.

"Vidíme, ako nebezpečne teraz konajú naši západní kolegovia vrátane Európskej únie, ktorá v rozpore so všetkými svojimi takzvanými zásadami a hodnotami podporuje dodávky smrtiacich zbraní na Ukrajinu," uviedol Lavrov bez poskytnutia konkrétnych dôkazov.

Šéf ruskej diplomacie na margo stretnutia s ukrajinským partnerom Dmytrom Kulebom vyhlásil, že ruská strana už počas rokovaní v Bielorusku v pondelok tento týždeň predložila svoje návrhy Ukrajine a chce na ne odpovede.

"Pri poslednom kole rozhovorov (v Bielorusku) sme predložili konkrétny návrh právneho dokumentu a ukrajinská strana povedala, že ho spracuje v Kyjeve a čoskoro naň odpovie. My chceme rokovať na bieloruskej platforme, ktorá má slúžiť na komplexné urovnanie ukrajinskej krízy," vyhlásil šéf ruskej diplomacie.

Lavrov ďalej povedal, že stredajší ruský útok na nemocnicu v Mariupole bol v skutočnosti útokom na "vojenskú základňu nacionalistov".

"Túto pôrodnicu už dávno obsadil (ukrajinský pluk) Azov a ďalší radikáli. Vyhnali rodiace ženy, zdravotné sestry a všeobecný personál. Bola to základňa ultraradikálneho práporu Azov,"
povedal Lavrov.

Ukrajinský prezident v stredu obvinil Rusko z vojnových zločinov po tom, ako ruská armáda zbombardovala nemocnicu v Mariupole aj napriek dohode o humanitárnych koridoroch, aby ľudia mohli odísť z obliehaného mesta.