Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Zahraničie

Lavrov v Iraku rokoval o sankciách Západu proti ruským ropným firmám

Iracký minister zahraničných vecí Fuád Husajn (vpravo) si podáva ruku so svojím ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom počas ich stretnutia v Bagdade 6. februára 2023. Foto: TASR/AP

Šéf irackého rezortu diplomacie avizoval, že v nadchádzajúcich mesiacoch sa uskutoční stretnutie spoločného výboru pre bilaterálne vzťahy s Ruskom, ktorý sa problematikou bude zaoberať.

Bagdad 6. februára (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v pondelok v Bagdade stretol so svojím irackým rezortným kolegom Fuádom Husajnom. Témou rozhovoru boli dlhy Iraku voči ruským ropným spoločnostiam, ktoré vznikli z dôvodu sankcií uvalených Spojenými štátmi na Rusko po začiatku vojny na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Sankcie by nemali byť uvalené aj na Irak len preto, že spolupracuje s ruskými firmami," uviedol Husajn a prisľúbil, že o problematike sankcií bude rokovať počas svojej stredajšej návštevy Washingtonu.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Spojené štáty a Európska únia uvalili sankcie na ruských predstaviteľov, banky a finančné inštitúcie, čo v rozvojových krajinách vyvolalo obavy v súvislosti s transakciami, ktoré sa týkajú Ruskej federácie.

Husajn uviedol, že ruské ropné a plynárenské spoločnosti, ktoré svoju činnosť vykonávajú aj v Iraku, stále čakajú na spracovanie niekoľkých platieb. Nespresnil však, o aké čiastky ide. Dodal, že s Lavrovom hovorili o tom, ako sa k tejto situácii postaviť vo svetle sankcií uvalených na Rusko a potrebe ochrániť iracké banky.

Šéf irackého rezortu diplomacie avizoval, že v nadchádzajúcich mesiacoch sa uskutoční stretnutie spoločného výboru pre bilaterálne vzťahy s Ruskom, ktorý sa problematikou bude zaoberať.

Lavrov medzičasom kritizoval opatrenia západných krajín, ktoré označil za "protizákonné", a zdôraznil, že je dôležité "ochraňovať legálne ekonomické vzťahy pred tlakom zo strany Západu".

Husajn zároveň uviedol, že podporuje prímerie a mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.