Quantcast
< sekcia Zahraničie

Lavrov: Vstup Fínska a Švédska do NATO nebude veľkou zmenou

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok 12. mája 2022. Foto: TASR/AP

Uvidíme ako Severoatlantická aliancia využije ich územie v praxi, dodal šéf ruskej diplomacie.

Moskva 17. mája (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok vyhlásil, že vstup Fínska a Švédska do NATO neprinesie veľkú zmenu, keďže obe severské krajiny sa už dlhodobo zúčastňujú na vojenských cvičeniach Severoatlantickej aliancie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

"Fínsko a Švédsko, ako aj iné neutrálne krajiny, sa zúčastňujú na vojenských cvičeniach NATO už mnoho rokov," uviedol Lavrov.

"NATO pri plánovaní svojho vojenského postupu na východ berie do úvahy aj ich územie. Takže v tomto zmysle zrejme žiadna zmena nenastane. Uvidíme ako Severoatlantická aliancia využije ich územie v praxi," dodal šéf ruskej diplomacie.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok vyhlásil, že vstup oboch severských krajín do NATO nebude pre Rusko hrozbou, ale vojenské rozšírenie územia (aliancie) bude "určite príčinou našej reakcie".

O rozhodnutí Švédska vstúpiť do NATO informovala v pondelok tamojšia premiérka Magdalena Anderssonová. Podobné vyhlásenie urobili v nedeľu za svoju krajinu fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová.