< sekcia Zahraničie

Le Penová chce, aby Salvini vytvoril v EP populistické zoskupenie

Marine Le Penová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Hoci krajne pravicové populistické strany majú niekedy veľmi odlišné postoje k mnohým záležitostiam, Le Penová tvrdí, že tém, ktoré ich spájajú, je viac než tém, ktoré ich rozdeľujú.

Štrasburg 16. apríla (TASR) - Francúzska politička Marine Le Penová, jedna z hlavných tvárí krajnej pravice v Európskej únii, podporila vplyvného talianskeho radikála a ministra vnútra Mattea Salviniho v tom, aby po májových voľbách založil veľké populistické zoskupenie v Európskom parlamente (EP).

Šéfka francúzskej strany Národné združenie (RN - bývalý Národný front) oznámila: "Poverili sme Mattea Salviniho..., aby sa pokúsil vytvoriť veľké zoskupenie Obrana európskych národov."

Hoci krajne pravicové populistické strany majú niekedy veľmi odlišné postoje k mnohým záležitostiam, Le Penová tvrdí, že tém, ktoré ich spájajú, je viac než tém, ktoré ich rozdeľujú, uviedla v pondelok tlačová agentúra AP.

Populistické strany sú v súčasnosti rozptýlené v rozličných zoskupeniach EP - v skupine kresťanských demokratov či socialistov. Niektoré politické subjekty, napríklad Le Penovej strana, už dlho pôsobia v europarlamente osamote.