Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

Let do Smolenska sa nikdy nemal uskutočniť

Vyšetrovatelia skúmajú 12. apríla 2010 miesto havárie pri troskách poľského vládneho lietadla Tupolev Tu-154 , ktoré havarovalo v sobotu 10. apríla 2010 pri pristávaní lietadla v západoruskom Smolensku. Foto: TASR/AP

K takémuto záveru poľský Najvyšší kontrolný úrad. Pri osudnom lete prezidentského špeciálu z 10. apríla 2010 zahynulo všetkých 96 osôb na palube.

Varšava 9. marca (TASR) - Lety najvyšších poľských ústavných činiteľov, pri ktorých boli využívané armádne stroje, sa v rokoch 2005-2010 organizovali spôsobom, nezaručujúcim adekvátnu úroveň bezpečnosti. Osudný let prezidentského špeciálu do Smolenska z 10. apríla 2010, pri ktorom zahynulo všetkých 96 osôb na palube, sa nikdy nemal uskutočniť. Tento záver vyplýva zo správy poľského Najvyššieho kontrolného úradu, ktorú dnes zverejnili vo Varšave.

Ako v poľskom rozhlase vyhlásil šéf úradu Jacek Jezierski, poľský špeciál nemal pristávať v Smolensku, pretože tamojšie letisko nefiguruje ani v registri vzdušných prístavov a preto by sa malo považovať za odstavené.Pri organizácii letov navyše došlo k porušeniu jestvujúcich predpisov a k absencii iných jasných procedurálnych postupov, k pochybeniu zo strany viacerých štátnych inštitúcií, prezidentskú kanceláriu, kanceláriu predsedu vlády, kancelárie Sejmu i Senátu či rezorty vnútra, zahraničných vecí a obrany nevynímajúc. Nedostatky v systéme sťažovali najmä ich spoluprácu.

Správa pripisuje hlavnú mieru zodpovednosti za celý chaos kancelárii premiéra, čo však táto popiera.

Dokument však upozorňuje aj na chyby špeciálneho útvaru vzdušných síl vyčleneného na tieto lety, ako aj príslušníkov poľského úradu na ochranu ústavných činiteľov.