Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Zahraničie

Letisko v Mexiku odvolalo lety pre popol zo sopky Popocatépetl

Sopka Popocatépetl pri východe slnka v utorok 27. februára 2024. Foto: TASR/AP

Federálne úrady v utorok potvrdili úroveň ohrozenia sopečnou činnosťou, ktorá je momentálne dva stupne pod maximom.

Mexiko 29. februára (TASR) - Sopka Popocatépetl vychrlila v utorok hustý oblak popola, ktorý dosiahol výšku 2000 metrov a podľa úradov si vynútil aj zrušenie približne 20 letov z letiska v metropole Mexiko vzdialenej od vulkánu približne 72 kilometrov.

Lety boli zrušené po tom, ako sa v letových koridoroch vyskytli oblaky vulkanického popola.

Federálne úrady v utorok potvrdili úroveň ohrozenia sopečnou činnosťou, ktorá je momentálne dva stupne pod maximom. Varovali tiež, že popol zo sopky spadne v troch štátoch v strednej časti krajiny, ktoré obklopujú hrebeň sopky: Morelos, Puebla a Mexiko. Zasiahnuté môžu byť aj niektoré sektory hlavného mesta.

Poslednú podobne intenzívnu erupčnú fázu vulkanológovia na sopke Popocatépetl zaznamenali v máji minulého roku. Za posledných 24 hodín mala sopka 77 výronov lávy, 952 minút otrasov a zemetrasení.

Sopka Popocatépetl sa prebudila k životu v roku 1994 po takmer 70 rokoch pokoja. V období vrcholnej aktivity bolo potrebné evakuovať aj obyvateľov susedných vidieckych obcí.

V okruhu 100 kilometrov od sopky žije približne 25 miliónov ľudí, doplnila AFP.

Mesto Mexiko je obklopené pohorím, ktoré obmedzuje možnosti leteckých trás. Okrem sopky Popocatépetl, ktorá sa týči do výšky 5452 metrov, je dominantou aj sopka Iztaccíhuatl s výškou 5230 metrov.