Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Leyenová chce konferenciu o ukrajinských deťoch deportovaných do Ruska

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová informuje médiá o záveroch prvého dňa summitu EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. marca 2023. Foto: TASR/AP

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu minulý týždeň vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny súvisiace s nútenými deportáciami ukrajinských detí.

Brusel 23. marca (TASR) - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že pomôže zorganizovať konferenciu zameranú na zaistenie návratu ukrajinských detí deportovaných do Ruska počas konfliktu prebiehajúceho na Ukrajine. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"To, čo sa tam deje s deportáciami detí, je strašná pripomienka najtemnejších časov našej histórie. Je to vojnový zločin," vyhlásila Leyenová po summite lídrov Európskej únie (EÚ) v Bruseli.

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu minulý týždeň vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny súvisiace s nútenými deportáciami ukrajinských detí. Podľa údajov, ktoré uvádza Kyjev, bolo do Ruska od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu (24.2. 2022) deportovaných viac než 16.000 ukrajinských detí. Mnohé z nich pritom mali skončiť v domovoch alebo sirotincoch.

Leyenová vo štvrtok spresnila, že bude spolupracovať s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim v záujme mobilizovania medzinárodnej podpory návratu týchto detí domov, cituje AFP.

"Dnes vieme o 16.200 deťoch, ktoré boli deportované, a len 300 z nich sa doposiaľ vrátilo; a tieto a trestné činy plne odôvodňujú zatýkacie rozkazy vydané ICC," dodala šéfka EK.

Ako ďalej uviedla, jej zámerom je tiež asistovať orgánom OSN a relevantným medzinárodným organizáciám v získavaní lepších a kompletnejších informácií o deťoch, ktoré boli deportované do Ruska. "A vzťahuje sa to aj na deti, ktoré boli neskôr adoptované alebo umiestnené do ruských pestúnskych rodín," upozornila.

Leyenová tiež poďakovala generálnemu tajomníkovi Organizácie Spojených národov (OSN) Antóniovi Guterresovi za ponúknutie podpory agentúram OSN v tomto úsilí.