Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Zahraničie

Leyenová o výsledkoch volieb do EP: Odolať tlaku extrémov je možné

Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Von der Leyenová, ktorá sa uchádza o opätovné zvolenie na post predsedníčky Komisie, bude potrebovať podporu 27 lídrov členských krajín EÚ aj väčšiny novozvolených europoslancov.

Brusel/Berlín 10. júna (TASR) - Výsledky volieb do Európskeho parlamentu ukazujú, že je možné odolať tlaku extrémov, vyhlásila v pondelok terajšia predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Z prvých oficiálnych výsledkov eurovolieb, ktoré v noci na pondelok zverejnil EP, vyplýva, že zvíťazila Európska ľudová strana (EPP), nasledovaná socialistami a demokratmi (S&D) a liberálmi z Obnovme Európu (RE).

EPP tak podľa najnovších projekcií získala 186 zo 720 kresiel v europarlamente, zatiaľ čo jej spojenci S&D 134 a RE 79. Von der Leyenová povedala, že práca v prospech verejnosti a zvládanie kríz dodali ľudovcom "silu dosiahnuť tento dobrý výsledok".

Von der Leyenová, ktorá sa uchádza o opätovné zvolenie na post predsedníčky Komisie, bude potrebovať podporu 27 lídrov členských krajín EÚ aj väčšiny novozvolených europoslancov. Hlasovanie v tejto veci sa očakáva 18. júla.