Quantcast
< sekcia Zahraničie

Leyenová: Potraviny sa stali súčasťou zastrašovacieho arzenálu Kremľa

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová 31. mája 2022. Foto: TASR/AP

Z Putinovej strany je to chladnokrvný, bezcitný a vypočítavý útlak obyvateľov najzraniteľnejších krajín sveta, povedala predsedníčka EK.

Štrasburg 8. júna (TASR) - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina, že svojím vpádom na Ukrajinu vystavil svet hrozbe hladomoru. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Von der Leyenová na pôde Európskeho parlamentu (EP) uviedla, že "potraviny sa stali súčasťou zastrašovacieho arzenálu Kremľa".

"Z Putinovej strany je to chladnokrvný, bezcitný a vypočítavý útlak obyvateľov najzraniteľnejších krajín sveta," povedala predsedníčka EK, podľa ktorej ruské invázne sily na Ukrajine útočia na sklady s obilím.

Podľa jej slov bude tento rok vystavených vysokému riziku potravinovej neistoty až 275 miliónov ľudí. Ich počet sa však môže nekontrolovateľne zvýšiť vzhľadom na rastúcu infláciu, varovala.

O rovnakej téme hovoril v EP aj predseda Európskej rady Charles Michel. "Rusko využíva vo vojne potraviny ako zbraň - kradne obilie, blokuje prístavy a poľnohospodársku pôdu mení na bojisko," uviedol Michel, podľa ktorého v ukrajinských prístavoch uviazlo zhruba 20 miliónov ton obilia.

Šéf Európskej rady zároveň vyzval krajiny ohrozené potravinovou krízou, aby neverili nepravdivým tvrdeniam, ktoré v tejto súvislosti zverejňuje Rusko. Moskva vyhlasuje, že za rast cien potravín na svetovom trhu môžu sankcie západné voči Rusku, a nie už vyše tri mesiace trvajúca vojna na Ukrajine, ktorá je označovaná za obilnicu Európy.