Quantcast
< sekcia Zahraničie

Libanon zadržal sýrsku loď s údajne kradnutým ukrajinským obilím

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Podľa nemenovaného zdroja zo súdu nariadila prokuratúra zadržanie lode Laodicea až do doby, kým sa neskončí vyšetrovanie týkajúce sa jej nákladu.

Bejrút 30. júla (TASR) - Libanonská prokuratúra nariadila v sobotu zadržanie sýrskej lode, ktorá je podľa tamojšieho ukrajinského veľvyslanectva naložená kradnutým ukrajinským obilím. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Podľa nemenovaného zdroja zo súdu nariadila prokuratúra zadržanie lode Laodicea až do doby, kým sa neskončí vyšetrovanie týkajúce sa jej nákladu.

Libanonská polícia pritom musí pri vyšetrovaní spolupracovať aj s ukrajinským veľvyslanectvom, ktoré tvrdí, že obilie, ktoré sýrska loď preváža, pochádza z ukrajinských oblastí okupovaných ruskou armádou.

Ukrajina, na ktorej územie vpadli ruské vojská vo februári, pravidelne obviňuje Moskvu z rabovania ukrajinských skladov s obilím.

Podľa libanonského ministerstva zahraničných vecí zadržaná sýrska loď kotviaca v prístave v Tripolise preváža jačmeň a múku.

Nemenovaný zamestnanec colného úradu pre agentúru AFP uviedol, že dokumenty lode Laodicea "sú v poriadku a neexistuje žiaden dôkaz, že jej tovar je kradnutý".

K tomuto incidentu pritom prišlo v čase, keď sa Ukrajina pripravuje na obnovenie vývozu obilia na základe dohody s Ruskom, OSN a Tureckom. Milióny ton ukrajinského obilia totiž doposiaľ nebolo možné vyviesť z krajiny pre námornú blokádu spojenú s ruskou inváziou a lodné míny rozmiestnené v Čiernom mori.

Cieľom tejto dohody je zmierniť globálnu potravinovú krízu, ktorá ohrozuje predovšetkým chudobné krajiny. Aj v samotnom Libanone, ktorý čelí jednej z najhorších ekonomických kríz vo svete, je v súčasnosti nedostatok chleba, uvádza AFP.