< sekcia Zahraničie

Libanonský premiér po smrtiacich výbuchoch navrhne predčasné voľby

Libanonskí armádni vojaci hliadkujú na mieste masívnych výbuchov v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Vyzval libanonské politické strany, aby prekonali vzájomné rozpory, súhlasili s konaním predčasných volieb a spoločne pripravili štrukturálne reformy, ktoré Libanon nevyhnutne potrebuje.

Bejrút 8. augusta (TASR) - Libanonský premiér Hassán Dijáb v sobotu oznámil, že iniciuje konanie predčasných parlamentných volieb. Oznámenie prichádza po utorkových smrtiacich výbuchoch v Bejrúte, ktoré si vyžiadali už najmenej 158 mŕtvych a vyše 6000 zranených. O strechu nad hlavou prišlo viac ako 300.000 ľudí.

"Štrukturálnu krízu, ktorou prechádza naša krajina, nemôžeme prekonať bez predčasných parlamentných volieb," vyhlásil premiér v sobotňajšom televíznom prejave k národu.

Podľa vlastných slov navrhne konanie predčasných volieb už na najbližšom, pondelkovom zasadnutí libanonskej vlády, informovala agentúra AFP.

Vyzval pritom všetky libanonské politické strany, aby v súčasnej situácii prekonali vzájomné rozpory, súhlasili s konaním predčasných volieb a spoločne pripravili štrukturálne reformy, ktoré Libanon nevyhnutne potrebuje.

Utorkový požiar a následný výbuch okolo 2700 ton dusičnanu amónneho uskladneného v bejrútskom prístave ďalej prehĺbili dlhodobú politickú a ekonomickú krízu, ktorá Libanonom zmieta už celé mesiace.