Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Liberáli z EP odsúdili nátlak a útoky na vedcov na Slovensku

Na archívnej snímke Dacian Čiološ. Foto: TASR/AP

Predseda liberálnej frakcie Obnovme Európu z EP Dacian Čiološ to uviedol v spoločnom stanovisku s podpredsedom tejto frakcie, slovenským europoslancom Michalom Šimečkom (Progresívne Slovensko).

Brusel 16. apríla (TASR) - Európski liberáli odmietajú politický nátlak a útoky na nezávislé vedecké a štátne inštitúcie na Slovensku. Predseda liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) z Európskeho parlamentu (EP) Dacian Čiološ to v piatok uviedol v spoločnom stanovisku s podpredsedom tejto frakcie, slovenským europoslancom Michalom Šimečkom (Progresívne Slovensko).

V ich spoločnom vyhlásení sa uvádza, že nezávislé vedecké a štátne inštitúcie sú kľúčové pre dobré fungovanie demokracie, dodržiavanie pravidiel a ochranu bezpečia občanov v členských krajinách EÚ. "Je nemysliteľné, aby vrcholní predstavitelia a odborní pracovníci týchto inštitúcií čelili tvrdým osobným útokom zo strany vrcholných predstaviteľov politickej moci v krajine len za to, že poctivo vykonávajú svoju prácu a neustupujú tlaku mocných," odkázal šéf liberálnej frakcie, bývalý eurokomisár a rumunský premiér Dacian Čiološ.

Šimečka v tejto súvislosti zdôraznil, že šírenie nenávisti voči vedcom a vysokým štátnym úradníkom nemá v demokratickej spoločnosti miesto. Dodal, že jeho spolustraníkov vo frakcii "hlboko znepokojili" vyhrážky smrťou a násilím, ktorým čelí riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová a jej rodina po tom, čo na ňu v médiách opakovane zaútočil minister financií Igor Matovič.