Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Zahraničie

V líbyjskom meste Darna postihnutom povodňami vypukli protesty

Robotníci stavajú most spájajúci východnú a západnú časť líbyjského mesta Darna 18. septembra 2023 po ničivých záplavách. Foto: TASR/AP

Politici a analytici sa zhodujú na tom, že v dôsledku chaosu po páde a zabití líbyjského diktátora Kadáfího v roku 2011 sa mesto dostalo do zlého stavu a došlo k zanedbaniu dôležitej infraštruktúry.

Darna 19. septembra (TASR)- Stovky ľudí v pondelok protestovali v povodňami postihnutom líbyjskom meste Darna proti predstaviteľom štátnej moci, ktorých obviňujú zo zanedbania bezpečnosti. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Demonštranti sa zhromaždili pred veľkou mešitou a skandovali heslá namierené proti východolíbyjskému parlamentu a jeho predsedovi Akílovi Sálihovi. Vo vyhlásení vyzvali na "urýchlené prešetrenie príčin a podniknutie právnych krokov proti osobám zodpovedným za túto katastrofu". Žiadali tiež zriadenie kancelárie OSN v Darne, obnovu mesta, odškodnenie postihnutých obyvateľov a audit rozpočtu mestskej samosprávy .

Politici a analytici sa zhodujú na tom, že v dôsledku chaosu po páde a zabití líbyjského diktátora Muammara Kadáfího v roku 2011 sa mesto dostalo do zlého stavu a došlo k zanedbaniu dôležitej infraštruktúry. Svetová meteorologická organizácia (WMO) upozornila, že väčšine úmrtí v dôsledku povodní v Líbyi sa mohlo zabrániť, ak by systémy včasného varovania a krízového riadenia fungovali správne.

Rozsiahle povodne v prístavnom meste Darna spôsobila búrka Daniel, ktorá sa východnou časťou Líbye prehnala 10. septembra. V dôsledku búrky sa tam pretrhli dve priehrady, na ktorých hlásili prvé praskliny už v roku 1998.

Povodne si vyžiadali tisícky obetí a nezvestných. Organizácia Spojených národov upozorňuje, že desiatky tisíc ďalších obyvateľov prišli o strechu nad hlavou, nemajú prístup k pitnej vode a potravinám a v meste sa začínajú šíriť choroby.