Quantcast
< sekcia Zahraničie

Líbyjská armáda pri potýčkach v Tripolise nasadila delostrelectvo

Príslušníci líbyjských vládnych síl, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Zvuky delostrelectva sa ozývali Tripolisom od polnoci až do piatkových skorých ranných hodín. Oblaky dymu sa nad kasárňami vznášali ešte dlho po skončení bojov.

Tripolis 4. septembra (TASR) - Ťažké delostrelectvo nasadila líbyjská armáda v piatok počas prestrelky v husto obývanej štvrti na juhovýchode metropoly Tripolis, uviedli armádne zdroje. Správu priniesla agentúra AFP.

K útoku došlo v piatok krátko po polnoci miestneho času. Príslušníci bezpečnostnej jednotky expremiéra Fájiza Sarrádža strieľali na kasárne, hlavné sídlo elitnej brigády 444 v Tripolise. Ako uviedli vojenské zdroje z líbyjskej metropoly, k útoku na kasárne došlo preto, že brigáda "prestala poslúchať vojenské rozkazy".

Zvuky delostrelectva sa ozývali Tripolisom od polnoci až do piatkových skorých ranných hodín. Oblaky dymu sa nad kasárňami vznášali ešte dlho po skončení bojov, uviedla AFP s odvolaním sa na výpovede miestnych obyvateľov.

Šéf prezidentskej rady a vrchný veliteľ armády Muhammad Manfí nariadil "všetkým silám, ktoré bojovali alebo stále bojujú v Tripolise, aby okamžite zastavili paľbu a neodkladne sa vrátili do svojich kasární". Na sociálnej sieti Facebook zároveň pohrozil tým, ktorí sa vzoprú jeho nariadeniam, trestným stíhaním. "Ďalšie takéto incidenty sa už nebudú tolerovať," pohrozil.

Podporná misia OSN v Líbyii (UNSMIL) vo vyhlásení vyjadrila "hlboké znepokojenie v súvislosti s potýčkami" a vyzvala všetky strany na zdržanlivosť.

UNSMIL vyzvala tiež "všetky relevantné orgány, aby prevzali zodpovednosť za zabezpečenie ochrany civilistov" a kontrolu nad svojimi jednotkami.

Incident bol pripomienkou neistej bezpečnostnej situácie v tejto severoafrickej krajine takmer desaťročie po zvrhnutí diktátora Muammara Kaddáfího, konštatuje AFP. Opakované boje skončili vlani prímerím podporovaným Organizáciou Spojených národov (OSN).

Prímerie otvorilo cestu k mierovým rokovaniam a marcovému sformovaniu prechodnej vlády pred voľbami, ktoré sú v Líbyi naplánované na december. Prípravy na hlasovanie však maria spory, uzatvára AFP.