< sekcia Zahraničie

Líder kandidátky EPP Weber sa chce stretnúť s Orbánom

Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Trinásť z 56 členských strán EPP žiada vylúčenie Orbánovej strany Fidesz z najväčšej európskej politickej skupiny alebo pozastavenie jej členstva.

Berlín 10. marca (TASR) - Líder kandidátky Európskej ľudovej strany (EPP) v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu (EP) Manfred Weber sa chce stretnúť s maďarským premiérom Viktorom Orbánom s cieľom odvrátiť rozkol v ich konzervatívnej parlamentnej skupine.

Trinásť z 56 členských strán EPP žiada vylúčenie Orbánovej strany Fidesz z najväčšej európskej politickej skupiny alebo pozastavenie jej členstva vzhľadom na krajne nacionalistické a euroskeptické postoje, pripomínajú agentúry DPA a AFP.

"V najbližších dňoch sa budem snažiť o osobný rozhovor s Viktorom Orbánom v Budapešti, pretože sa chcem pokúsiť objasniť mu, že sa v súčasnosti nachádza na ceste odchodu z EPP," povedal Weber pre nedeľňajšie vydanie nemeckého denníka Die Welt.

Nemecký kresťanskodemokratický politik dodal, že v spore s maďarskou vládnucou stranou nejde ani o konflikt medzi východnými a západnými štátmi EÚ, "ani o migračnú politiku, ako to niektorí tvrdia, ale o to, aké hodnoty EPP a EÚ predstavujú".

Ostrú kritiku vyvolala v poslednom čase plagátová kampaň maďarskej vlády namierená proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.

Weber, kandidát EPP na nástupcu Junckera na čele EK v májových eurovoľbách, dal v utorok Fideszu tri podmienky zachovania členstva v EPP. Okrem zastavenia kampane útočiacej na Junckera a Sorosa sa má Orbán taktiež ospravedlniť ostatným členom EPP a zabezpečiť, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

Členovia EPP majú diskutovať o budúcnosti Fideszu v tejto skupine na stretnutí 20. marca.