Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Zahraničie

Lídri EÚ, Británie či OSN reagujú na prímerie Izraelu s Hizballáhom

Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila na platforme X dohodu za "veľmi povzbudivú správu".

Brusel/Paríž/Londýn/New York 27. novembra (TASR) - Na dohodu o prímerí medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh, ktoré vstúpilo do platnosti v stredu o 03.00 h SEČ, reagovali s nadšením či opatrnejšie viacerí svetoví lídri vrátane najvyšších predstaviteľov EÚ, píše TASR podľa agentúry DPA a stanice BBC.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila na platforme X dohodu za "veľmi povzbudivú správu", a to najmä pre Libanončanov a Izraelčanov zasiahnutých bojmi. "Libanon bude mať príležitosť posilniť svoju vnútornú bezpečnosť a stabilitu vďaka zníženému vplyvu Hizballáhu," dodala.

Podľa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella priniesla dohoda "úľavu v devastačnej situácii na Blízkom východe". V príspevku na platforme X vyzdvihol Francúzsko a Spojené štáty za ich sprostredkovateľské úsilie pri jej dosiahnutí. Poznamenal však, že "je teraz veľmi dôležité, aby prímerie pretrvalo".

Borrell zároveň vyzval vyzval libanonské politické špičky, aby si splnili povinnosti a zvolili prezidenta krajiny. Dodal, že "Libanončania majú právo na opätovné získanie plnej suverenity nad záležitosťami svojej krajiny bez vonkajšieho zasahovania."

Obdobne sa vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Libanon taktiež vyzval na "okamžité zvolenie" prezidenta a reformu miestnych inštitúcií, aby sa mohol finančne zotaviť. Prímerie označil za šancu na stabilizáciu situácie v tejto krajine.

Prímerie podľa jeho slov "ponúka Libanončanom príležitosť pustiť sa s podporou svojich partnerov do trvalej obnovy krajiny". Vo vidoeposolstve zverejnenom na X dodal, že Paríž vynaloží značné úsilie na podporu prímeria, a to spoločne s mierovými silami OSN v Libanone (UNIFIL), v ktorých má dôležité postavenie.

Macron tiež zdôraznil, že dosiahnutá dohoda neznamená, že by sa malo zabudnúť na vojnu v Pásme Gazy. Paríž bude podľa jeho slov v tejto palestínskej enkláve taktiež pokračovať v úsilí o pokoj zbraní, prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržiava militantné hnutie Hamas, sprostredkovanie rozsiahlej humanitárnej pomoci, ako aj dosiahnutie trvalého politického riešenia konfliktu.

Britský premiér Keir Starmer dohodu o prímerí Izraelu s Hizballáhom privítal, pričom ju označil za značne oneskorenú a vyjadril vieru v to, že jej výsledkom bude "trvalé riešenie politickej situácie v Libanone". Taktiež dodal, že musí dôjsť aj k "okamžitému pokroku" smerujúcemu k dosiahnutiu prímeria v Gaze, prepusteniu rukojemníkov a odstráneniu obmedzení pre dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy.

Dohodu opatrne privítali aj predstavitelia OSN, uvádza BBC. Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril vieru v to, že dohoda "ukončí násilie, ničenie a utrpenie", pričom obe strany vyzval, aby plne rešpektovali a okamžite plnili všetky záväzky vyplývajúce z dohody.

Prímerie ako "začiatok rozhodujúceho procesu... na obnovenie bezpečnosti a ochrany, ktorú si civilisti na oboch stranách... zaslúžia", privítala aj osobitná koordinátorka OSN pre Libanon Jeanine Hennis-Plasschaertová. Upozornila však na skutočnosť, že potrebnej bude "ešte veľa práce" vyžadujúcej si "neochvejné odhodlanie".

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.