< sekcia Zahraničie

Lídri EÚ dali ministrom eurozóny dva týždne na protikrízové opatrenia

Na snímke pohľad na členov Európskej rady počas videokonferencie v Elyzejskom paláci 26. marca 2000 v Paríži. Na otázky spojené s pandémiou koronavírusu je zameraný dvojdňový summit EÚ, ktorý má prvýkrát v dejinách podobu videokonferencie. Foto: TASR/AP

Požadované razantné opatrenia majú zmierniť negatívne hospodárske dôsledky pandémie a napomôcť pri ekonomickom oživení EÚ.

Brusel 26. marca (TASR) - Lídri 27 členských krajín Európskej únie sa vo štvrtok večer na videosummite dohodli na dvojtýždňovom časovom harmonograme, počas ktorého musia ministri financií eurozóny (Euroskupina) navrhnúť ďalšie fiškálne opatrenia na riešenie krízy spôsobenej šírením koronavírusu.

Požadované razantné opatrenia majú zmierniť negatívne hospodárske dôsledky pandémie a napomôcť pri ekonomickom oživení EÚ. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

Hlavy vlád a štátov sa počas videokonferencie, ktorá namiesto plánovaných troch trvala viac ako šesť hodín, snažili zhodnúť sa na spoločnej reakcii EÚ na pandémiu koronavírusu.

"Tieto návrhy (ktoré majú pripraviť ministri eurozóny) by mali zohľadniť bezprecedentnú povahu šoku spôsobeného nákazou COVID-19, ktorá postihuje všetky naše krajiny," uvádza sa v spoločnom vyhlásení premiérov a prezidentov EÚ.

Spoločná výzva vznikla aj napriek tomu, že taliansky a španielsky premiér sa počas videokonferencie snažili presvedčiť ostatných lídrov, aby prijali ešte ambicióznejšie ekonomické a fiškálne opatrenia, a nakrátko zablokovali aj prijatie záverov Európskej rady.

V dokumente, pod ktorý sa podpísali všetci lídri, sa uvádza, že reakcia EÚ na šírenie koronavírusu sa podľa potreby ešte zintenzívni podľa ďalšieho vývoja situácie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)