Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Zahraničie

Lídri EÚ reagujú na odklon lietadla a zadržanie opozičného novinára

Na archívnej snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Poľský premiér Mateusz Morawiecki zas na Twitteri nedeľňajšie odklonenie civilného lietadla a zadržanie Prataševiča označil za "trestuhodný čin štátneho terorizmu".

Brusel/Minsk 23. mája (TASR) - Najvyšší predstavitelia Európskej únie (EÚ) varovali v nedeľu bieloruskú vládu, že je zodpovedná za bezpečnosť všetkých pasažierov odkloneného lietadla, ktoré muselo pre falošnú bombovú hrozbu pristáť na letisku v Minsku. Medzi pasažiermi sa nachádzal aj bieloruský opozičný novinár Raman Prataševič, ktorého po pristátí bieloruské úrady zadržali, približuje agentúra AFP.

Bývalý šéfredaktor bieloruského opozičného spravodajského portálu Nexa, ktorý v súčasnosti žije v exile v Poľsku, cestoval z Atén do litovského Vilniusu civilnou linkou nízkonákladovej spoločnosti RyanAir. Nexta uviedla, že na palube lietadla sa po jeho prehľadaní nenašla žiadna bomba.

Vedenie opozičného kanálu tiež dodalo, že Pratasevič bol podľa vlastných slov ešte pred nástupom do lietadla sledovaný. Príkaz na pristátie lietadla mal podľa britskej stanice BBC dať samotný prezident Alexander Lukašenko.

"Všetkým cestujúcim musí byť okamžite umožnené pokračovať v ich ceste do Vilniusu a ich bezpečnosť musí byť zaručená,"
napísala na Twitteri predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Na sociálnej sieti tiež varovala, že za "akékoľvek porušenie pravidiel medzinárodnej leteckej dopravy musia byť ponesené následky".

"Zodpovednosť za bezpečnosť všetkých pasažierov a lietadla pripisujeme bieloruskej vláde," napísal na Twitteri šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Predseda Európskej rady Charles Michel zareagoval na nedeľňajšie diania v Bielorusku slovami, že udalosti si budú vyžadovať vyšetrovanie Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).
Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli, archívne foto.
Foto: TASR/AP

Predseda Európskej parlamentu David Sassoli podporil apel svojich kolegov slovami, že bieloruské úrady musia prepustiť všetkých 171 pasažierov zadržaného lietadla, vrátane bieloruské opozičného novinára.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki zas na Twitteri nedeľňajšie odklonenie civilného lietadla a zadržanie Prataševiča označil za "trestuhodný čin štátneho terorizmu".

Zároveň informoval, že predsedu Európskej rady požiadal, aby na pondelňajšom rokovaní premiérov a prezidentov členských štátov EÚ otvoril diskusiu o uvalení "okamžitých sankcií" voči Bielorusku, pričom dodal, že zadržanie Prataševiča "nemôže prejsť bez trestu".

Na nedeľňajšiu správu z Bieloruska prvý reagoval litovský prezident Gitanas Nauséda, ktorý udalosti označil za "bezprecedentný" a "odporný" krok zo strany Lukašenkovho režimu.

Gitanas tiež apeloval na NATO a EÚ, aby "okamžite reagovala na hrozbu, ktorú predstavuje bieloruský režim pre medzinárodné civilné letectvo". Prisľúbil tiež, že sa bude tejto téme venovať na pondelkovom summite lídrov EÚ v Bruseli.

Poľská aj litovská vláda sú výraznými kritikmi režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, vysvetľuje AFP. Po násilnom potlačení protestov, ktoré vypukli po vyhlásení opätovného víťazstva Lukašenka vo vlaňajších augustových voľbách, udelila Litva Pratasevičovi status utečenca. Ten v súčasnosti však žije v exile vo Varšave.

V Litve však momentálne žije exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. Tá krátko po núdzovom pristátí lietadla na Telegrame napísala, že je "absolútne jasné", že šlo o zásah bieloruských tajných služieb v snahe zadržať Prataseviča. Cichanovská a Nexta tiež pripomenuli, že Pratasevičovi hrozí v Bielorusku trest smrti.