< sekcia Zahraničie

Lídrom Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Novozvolený líder Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet reční po svojom zvolení počas virtuálneho zjazdu CDU v Berlíne v sobotu 16. januára 2021. Foto: TASR/AP

Oficiálne bude Laschet potvrdený za lídra 22. januára. Môže sa tak uchádzať o kandidatúru na post kancelára.

Berlín 16. januára (TASR) - Kresťanskodemokratická únia (CDU) si v sobotu na virtuálnom zjazde zvolila za svojho nového lídra Armina Lascheta, premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorý je spojencom kancelárky Angely Merkelovej. Informovala o tom agentúra AFP.

Laschet (59) v druhom kole hlasovania porazil bývalého šéfa poslancov vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU Friedricha Merza. Laschet získal 521 hlasov, jeho súper 466.

Tretí kandidát, predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen, vypadol z hry po prvom kole hlasovania.
Kandidát na lídra Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen počas svojho prejavu na virtuálnom zjazde CDU v Berlíne v sobotu 16. januára 2021.
Foto: TASR/AP

Oficiálne bude Laschet potvrdený za lídra 22. januára. Môže sa tak uchádzať o kandidatúru na post kancelára.

Kancelárka Angela Merkelová ešte v piatok vyzvala svojich konzervatívnych kresťanských demokratov, aby zostali centristickou stranou, čím naznačila odmietnutie jej dlhoročného rivala Friedricha Merza.

Merz v kampani sľuboval posun strany doprava, zatiaľ čo sa očakáva, že Laschet bude pokračovať v Merkelovej umiernenom centristickom kurze.

Úradujúca spolková kancelárka Angela Merkelová bola na čele CDU v rokoch 2000-18, keď ju na poste predsedníčky nahradila Annegret Krampová-Karrenbauerová. Tá však ohlásila, že odstupuje z tohto postu, ako aj z pozície líderky strany pre parlamentné voľby v septembri 2021.

Kancelárka Merkelová v októbri 2018 avizovala, že súčasné štvrté funkčné obdobie je jej posledné a v roku 2021 už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu.

Profil nového predsedu nemeckej CDU Armina Lascheta


Armin Laschet sa narodil 18. februára 1961 v Aachene ako najstaršie zo štyroch detí. Po absolvovaní gymnázia v rodnom meste začal v roku 1981 študovať právo a politické vedy, najskôr v Mníchove a neskôr v Bonne. Štúdiá ukončil v roku 1987, ale vzápätí si rozšíril vzdelanie aj o žurnalistiku.

Už počas vysokoškolských štúdií začal v roku 1987 pôsobiť v jednom z mníchovských súkromných rádií. Po roku prešiel ako slobodný novinár do bavorského rozhlasu a televízie. Zároveň pracoval ako vedecký poradca vtedajšej predsedníčky Bundestagu (Spolkového snemu) Rity Süssmuthovej.

Politickú kariéru začal Armin Laschet už ako 18-ročný, keď v roku 1979 vstúpil do CDU. V Bundestagu zasadol prvýkrát po parlamentných voľbách, ktoré sa konali v roku 1994. O päť rokov neskôr, v roku 1999, bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu (EP), členom ktorého bol do roku 2005. Venoval sa najmä zahraničnej a bezpečnostnej politike, ale aj rozpočtovej politike.
Novozvolený líder Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet počas virtuálneho zjazdu CDU v Berlíne v sobotu 16. januára 2021.
Foto: TASR/DPA

Krajinským ministrom v Severnom Porýní-Vestfálsku sa stal 24. júna 2005. Viedol ministerstvo detí, rodiny a integrácie. Armin Laschet bol prvým krajinským ministrom pre integráciu v Nemecku. Od 27. júna 2017 stojí na čele Severného Porýnia-Vestfálska, čo do počtu obyvateľov najväčšej spolkovej krajiny. Vedie čierno-žltú krajinskú vládu zloženú z kresťanských demokratov a liberálov z FDP.

Armin Laschet je zástancom kontinuity politiky kancelárky Angely Merkelovej, ktorá sa v septembrových parlamentných voľbách už nebude, po 16 rokoch v úrade, uchádzať o tento post.

Keď bude 22. januára oficiálne potvrdený za nového predsedu CDU, môže sa uchádzať o kandidatúru na post spolkového kancelára. Angela Merkelová už vyhlásila, že Laschet "má na to", aby bol kancelárom.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) sa zdraví s guvernérom Arminom Laschetom, obaja s ochrannými rúškami na zabránenie šíreniu nového koronavírusu počas jej návštevy najľudnatejšej nemeckej provincie Severné Porýnie-Vestfálsko v Düsseldorfe 18. augusta 2020, archívne foto.
Foto: TASR/AP