< sekcia Zahraničie

Lietadlo s telom exprezidenta Mugabeho pristálo v Zimbabwe

Mugabe vládol v Zimbabwe železnou rukou v rokoch 1980-2017, najskôr ako premiér a od roku 1987 prezident. Neskôr sa čoraz viac uchyľoval k totalitným praktikám a postupne priviedol Zimbabwe k diktatúre. V krajine počas jeho režimu nastala jedna z najväčších hyperinflácií na svete. Foto: TASR/AP

Zimbabwiansky ľud rozdeľujú názory na to, či a ako prejavovať smútok za bývalým lídrom.

Harare 11. septembra (TASR) - Lietadlo s telom bývalého zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý zomrel minulý týždeň vo veku 94 rokov v Singapure, pristálo v stredu v zimbabwianskom hlavnom meste Harare.

Podľa agentúry AFP bolo na letisku približne 2000 Mugabeho stúpencov, členov rodiny a vládnych predstaviteľov. Na uvítacom ceremoniáli sa zúčastnil súčasný prezident Emmerson Mnangagwa, vdova po exprezidentovi Grace Mugabeová a vojenská delegácia.

Mugabe vládol v Zimbabwe železnou rukou v rokoch 1980-2017, najskôr ako premiér a od roku 1987 prezident. Neskôr sa čoraz viac uchyľoval k totalitným praktikám a postupne priviedol Zimbabwe k diktatúre. V krajine počas jeho režimu nastala jedna z najväčších hyperinflácií na svete.

V novembri 2017 prevzala moc do rúk armáda a Mugabeho nechala v domácom väzení. Prezident definitívne odstúpil toho istého roku 21. novembra. Moc v krajine následne prevzal Mnangagwa, ktorý v Harare zložil potom 24. novembra prísahu.

Mugabeho zdravotný stav sa po odstúpení zhoršil. V nemocnici v Singapure strávil niekoľko uplynulých mesiacov a napokon 6. septembra 2019 zomrel.

Zimbabwiansky ľud rozdeľujú názory na to, či a ako prejavovať smútok za bývalým lídrom. Svojho času bol síce považovaný za osloboditeľa, ktorý bývalú britskú kolóniu Rodéziu zbavil belošskej nadvlády, avšak neskôr brutálne potláčal svojich odporcov, píše agentúra AFP.

Súčasný zimbabwiansky prezident Mnangagwa vyhlásil Mugabeho po jeho smrti za "národného hrdinu". V metropole Harare viseli vlajky na pol žrde a o Mugabeho smrti informovali médiá na titulných stranách. V meste však zostali otvorené všetky obchody a ani jeho obyvatelia príliš veľký záujem o úmrtie niekdajšieho lídra nejavili.

Mugabeho telo bude vo štvrtok vystavené na štadióne Rufaro v Harare, kde sa s ním bude môcť verejnosť rozlúčiť. Štátny pohreb sa uskutoční v sobotu na ešte väčšom zimbabwianskom Národnom futbalovom štadióne v Harare, kde sa očakáva prítomnosť zahraničných lídrov. Kde Mugabeho v nedeľu pochovajú, dosiaľ nie je známe.