Quantcast
< sekcia Zahraničie

VIDEO: Unikátne lietadlo bez kvapky paliva obletí celý svet

Lietadlo Solar Impulse-2 Foto: TASR/AP/Jean Revillard

Jednomiestne lietadlo je vyrobené z uhlíkových vlákien a na svojom povrchu má umiestnených 17.248 fotovoltaických článkov, ktoré ho zásobujú obnoviteľnou energiou.

Abú Zabí 9. marca (TASR) - Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse-2, poháňané výlučne slnečnou energiou, odštartovalo dnes z mesta Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch (SAE) na svoj prvý pokus o oblet Zeme.Lietadlo pilotuje zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg, ktorého počas jednotlivých zastávok vystrieda jeho kolega Bertrand Piccard. Prvý cieľ, ománsku metropolu Maskat, má stroj dosiahnuť po desiatich hodinách.

Bertrand Piccard, spolutvorca lietadla Solar Impulse-2.
Foto: TASR/AP/Aya Batrawy


Niektoré časti obletu, ako ponad Atlantický či Tichý oceán, budú trvať päť alebo šesť dní v kuse. Solar Impulse-2 vykonalo svoj prvý inauguračný let vlani v júni vo Švajčiarsku, a to dva mesiace po jeho predstavení, píše agentúra AP.Jednomiestne lietadlo je vyrobené z uhlíkových vlákien a na svojom povrchu má umiestnených 17.248 fotovoltaických článkov, ktoré ho zásobujú obnoviteľnou energiou. Rozpätie jeho krídel je 72 metrov, hmotnosť má približne 2,3 tony.

Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse-2, poháňané výlučne slnečnou energiou.
Foto: TASR/AP/Aya Batrawy


Po zastávke v Ománe zamieri do Indie, Číny, Mjanmarska, ďalej cez Pacifik na Havajské ostrovy, odtiaľ do amerického Phoenixu a New Yorku. Trasa ponad Atlantik bude závisieť od počasia. Piloti by sa mali vrátiť do Abú Zabí koncom júla.