Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Zahraničie

Posádka lode Crew Dragon prešla na ISS

Na videosnímke NASA vesmírna loď Crew Dragon americkej súkromej spoločnosti SpaceX sa v nedeľu 31. mája 2020 úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Vesmírna loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou v sobotu úspešne odštartovala z Mysu Canaveral na americkej Floride. Ide o prvý kozmický let s ľudskou posádkou so štartom z územia Spojených štátov za takmer desaťročie. Od roku 2011 sa NASA pri doprave svojich astronautov na ISS spoliehala na ruské rakety. Na palube Crew Dragon sú dvaja astronauti - Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53). Crew Dragon vyniesla k ISS raketa Falcon 9. Foto: TASR/AP

Zatiaľ nie je známe, ako dlho bude trvať Behnkenova a Hurleyho misia vo vesmíre - minimálne by malo ísť o 30 dní, možné je ale aj predĺženie misie na 120 dní.

Washington 31. mája (TASR) - Posádka americkej vesmírnej lode Crew Dragon prešla v nedeľu večer (SELČ) do Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), kde potom absolvovali spoločný rozhovor so špecialistami a zástupcami vedenia Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zhromaždenými v Houstone.

Agentúra AP uviedla, že do ukončení asi dve hodiny trvajúceho dokovania k ISS sa poklop medzi Crew Dragon a ISS otvoril o 19.02 h SELČ a astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley sa cez spojovací tunel dostali do ISS, kde ich čakala a privítala tamojšia posádka - ich krajan Chris Cassidy a ruskí kozmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.

Riaditeľ NASA Jim Bridenstine v rozhovore s posádkou Crew Dragon uviedol, že "túto misiu videl celý svet" a dodal, že "sme hrdí na všetko, čo ste pre našu krajinu urobili."

Hurley označil za skvelé, že sa USA opäť dostali k vysielaniu ľudských posádok, a uviedol, že "sme naozaj radi, že sme na palube tohto veľkolepého komplexu."

Vyjadril tiež nádej, že misia Crew Dragon bude inšpirovať Američanov - najmä mladých - v čase, keď svet trpí pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Zatiaľ nie je známe, ako dlho bude trvať Behnkenova a Hurleyho misia vo vesmíre - minimálne by malo ísť o 30 dní, možné je ale aj predĺženie misie na 120 dní.

Potom sa začne proces návratu na Zem, ktorý bude zakončený pristátím Crew Dragonu na padákoch do Atlantického oceánu. V blízkosti by vtedy mala čakať záchranná loď SpaceX GO Navigator, ktorá Crew Dragon vyzdvihne a posádku dopraví na pevninu.

Loď Crew Dragon z miesta štartu - Mysu Canaveral na Floride - vyniesla nosná raketa Falcon 9. Jej štart sa uskutočnil v sobotu večer (SELČ).

Štart sa pritom podaril až na druhýkrát, prvý štart naplánovaný na stredu bol preložený na sobotu pre zlé počasie na Myse Canaveral.

Astronauti počas 19 hodín trvajúceho letu k ISS dvakrát testovali manuálne ovládanie, spali, jedli a predviedli fanúšikom na Zemi aj zákutia Crew Dragonu. Predstavili im aj dinosaura menom Tremor, ktorého im ako sprievod do vesmíru vybrali ich synovia - veľkí fanúšikovia týchto predhistorických tvorov.

Ak bude misia Crew Dragonu úspešná, NASA by potom mala súkromnej firme SpaceX Elona Muska udeliť povolenie pre pravidelné lety s posádkou na ISS.


Loď Crew Dragon sa úspešne pripojila k ISS


Nová americká vesmírna loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou sa v nedeľu pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Informovala o tom agentúra AP s tým, že pripojenie oboch telies sa odohralo bez problémov a hladko o 16.22 h SELČ.

Astronauti z Crew Dragon Robert Behnken a Douglas Hurley sa po nevyhnutných technických procedúrach a preverení bezpečného pripojenia oboch telies asi o 19.15 h SELČ oficiálne zvítajú s posádkou ISS, ktorú momentálne tvoria Rusi Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a Američan Chris Cassidy.

V prípade Crew Dragon ide o prvý kozmický let s ľudskou posádkou so štartom z územia Spojených štátov za takmer desaťročie a prvý vôbec realizovaný súkromnou spoločnosťou. Od roku 2011 sa NASA pri doprave svojich astronautov na ISS spoliehala na ruské rakety.

Na videosnímke NASA astronauti Doug Hurley (vľavo) a Robert Behnken vo vesmírnej lodi Crew Dragon americkej súkromej spoločnosti SpaceX počas pripájania k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) 31. mája 2020. Vesmírna loď Crew Dragon americkej súkromej spoločnosti SpaceX sa v nedeľu úspešne pripojila k ISS. Vesmírna loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou v sobotu úspešne odštartovala z Mysu Canaveral na americkej Floride. Ide o prvý kozmický let s ľudskou posádkou so štartom z územia Spojených štátov za takmer desaťročie. Od roku 2011 sa NASA pri doprave svojich astronautov na ISS spoliehala na ruské rakety. Na palube Crew Dragon sú dvaja astronauti - Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53). Crew Dragon vyniesla k ISS raketa Falcon 9.
Foto: TASR/AP


Loď Crew Dragon z miesta štartu - Mysu Canaveral na Floride - vyniesla nosná raketa Falcon 9. Jej štart sa uskutočnil v sobotu večer (SELČ).I keď počasie ohrozovalo aj sobotňajší štart, napokon šlo všetko podľa plánu: od štartu cez odpojenie prvého stupňa nosnej rakety Falcon 9, ktorý následne úspešne pristál na plaforme Of Course I Still Love You v Atlantickom oceáne.

Prvý stupeň SpaceX využíva na opätovné štarty.

Po odpojení prvého stupňa prevzal jeho činnosť druhý raketový stupeň, od ktorého sa po zhruba šiestich minútach loď Crew Dragon odpútala. Od tohto okamihu bol let k cieľu - ISS - výhradne v réžii lode Crew Dragon.

Štart sa uskutočnil na základe zmluvy medzi NASA a spoločnosťou SpaceX s cieľom vytvoriť vesmírnu loď a nosnú raketu pre uskutočňovanie komerčných letov astronautov na ISS.

Na videosnímke NASA vesmírna loď Crew Dragon americkej súkromej spoločnosti SpaceX sa v nedeľu 31. mája 2020 úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Vesmírna loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou v sobotu úspešne odštartovala z Mysu Canaveral na americkej Floride. Ide o prvý kozmický let s ľudskou posádkou so štartom z územia Spojených štátov za takmer desaťročie. Od roku 2011 sa NASA pri doprave svojich astronautov na ISS spoliehala na ruské rakety. Na palube Crew Dragon sú dvaja astronauti - Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53). Crew Dragon vyniesla k ISS raketa Falcon 9.
Foto: TASR/AP