< sekcia Zahraničie

Loď pravicových extrémistov v Stredomorí údajne zastavili Egypťania

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Extrémisti chceli zasiahnuť proti prevádzačom i zástupcom mimovládnych organizácií. Kapitán však údajne nedisponoval potrebnými dokumentmi.

Rím/Káhira 21. júla (TASR) - Akcia pravicových extrémistov z viacerých európskych krajín vrátane Francúzska, Nemecka, Rakúska či Talianska pod mottom Defend Europe (Bráňme Európu), ktorou chceli ochromiť prácu aktivistov z humanitárnych organizácií zachraňujúcich utečencov v Stredozemnom mori a zablokovať snahy o prepravu zachránených migrantov do Talianska, sa údajne skomplikovala.

Ich 40 metrov dlhú prenajatú loď smerujúcu do oblasti, kde chceli zasiahnuť proti prevádzačom i zástupcom mimovládnych organizácií, mali podľa informácií rôznych médií zastaviť v Stredozemnom mori egyptské úrady a prinútiť ju zakotviť, pretože kapitán údajne nedisponoval potrebnými dokumentmi.

Samotné zdroje extrémistov však tvrdia, že išlo iba o rutinnú kontrolu plavidla. Ich predstaviteľ Daniel Fiss poprel ako fámy správy, podľa ktorých boli na palube lode C-Star ozbrojené útvary. Osobne predpokladá, že loď bude môcť pokračovať v plavbe na Sicíliu. Práve tam by na jej palubu mali nastúpiť aktivisti a nabrať kurz smerom k pobrežiu Líbye.

Cieľom misie pravicových extrémistov je zabrániť preprave zachránených migrantov do Talianska a namiesto toho dosiahnuť návrat utečencov späť do Líbye, a to aj cestou upovedomenia tamojšej pobrežnej stráže.

V sicílskom prístave Catania, kde by mala loď zakotviť, je na sobotu naplánovaný protestný míting namierený proti tejto misii pravicových radikálov, ktorý je výrazom stupňujúceho sa odporu voči prejavom extrémizmu v krajine.