Quantcast
< sekcia Zahraničie

Loď Progres sa do zemskej atmosféry dostane od 5. do 7. mája

Vesmírna loď Progress M-27M, archívne foto. Foto: TASR/AP

Neúspech tejto vesmírnej misie, prvý tohto druhu, je pre Rusko nepríjemný aj politicky - let Progressu mal byť príspevkom k oslavám 70. výročia víťazstva Červenej armády nad nacistickým Nemeckom.

Moskva 30. apríla (TASR) - Ruská nákladná vesmírna loď Progress M-27M naďalej neprijíma povely z pozemského riadiaceho centra a nekontrolovane sa rúti k Zemi. Obežnú dráhu by mala opustiť v čase od 5. do 7. mája a potom zhorieť v atmosfére Zeme, informovala v noci nadnes ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Agentúra RIA Novosti dnes uviedla, že ruské Centrum riadenia letov sa v noci nadnes opäť bezúspešne pokúšalo nadviazať kontakt s nákladnou loďou. Progress však na pokyny zo Zeme nereaguje a naďalej letí v nekontrolovateľnom režime, rotujúc okolo vlastnej osi.

Nemenovaný zdroj pre RIA Novosti potvrdil, že ak sa aktivita slnečného vetra v najbližšom čase nezvýši, nákladná loď by mala do zemskej atmosféry vniknúť v čase od 5. do 7. mája.

Loď s nákladom by v nej mala zhorieť, ale predpokladá sa, že časť úlomkov môže dopadnúť aj na Zem, i keď veľkú časť dopadovej plochy by mal tvoriť oceán.Agentúra TASS v noci nadnes informovala, že za uplynulých 24 hodín loď zostúpila o sedem kilometrov a momentálne sa pohybuje po orbite s perigeom 193 kilometrov a apogeom 255 kilometrov.

K mimoriadnej situácii došlo k utorok, keď sa Progress po štarte z Bajkonuru dostal zo zatiaľ neznámych príčin na obežnú dráhu vyššie, ako bolo plánované, a nepodarilo sa mu spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS).

S loďou, ktorá viezla na ISS 2,4 tony paliva a zásob, sa prerušilo spojenie. Podľa expertov ruskej agentúry Roskosmos sa lodi neotvorili vysielacie antény. Na Zem tak neprichádzajú žiadne letové údaje a palubné systémy neprijímajú ani žiadne povely riadiaceho strediska.

Príčiny tejto mimoriadnej situácie bude prešetrovať osobitná komisia Roskosmosu. Predpokladá, že neúspech misie mohla spôsobiť explózia pri oddelení tretieho stupňa nosnej rakety. Definitívne závery vyšetrovania by mali byť známe v polovici mája.

Neúspech tejto vesmírnej misie, prvý tohto druhu, je pre Rusko nepríjemný aj politicky - let Progressu mal byť príspevkom k oslavám 70. výročia víťazstva Červenej armády nad nacistickým Nemeckom. Čelo rakety zdobilo vyobrazenie Radu Veľkej vlasteneckej vojny a stuhy sv. Juraja, ktoré sú v Rusku symbolom vojenskej cti.