Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Zahraničie

Londýn: Ruské sily prišli v bojoch o Avdijivku o množstvo tankov

Budova horí po útoku ruského letectva v Avdijivke na Ukrajine v piatok 17. marca 2023. Foto: TASR/AP

Pluk má podľa viacerých zdrojov problémy so slabou disciplínou a morálkou vojakov.

Londýn 28. marca (TASR) — Ruské sily utrpeli v bojoch o východoukrajinské mesto Avdijivka v Doneckej oblasti veľké straty. Podľa utorňajšieho hodnotenia britského ministerstva obrany zverejneného na Twitteri prišiel 10. tankový pluk ruskej armády pri pokuse o obkľúčenie Avdijivky o značnú časť svojej techniky, uviedla agentúra DPA.

Rezort obrany v Londýne uviedol, že ruské sily dosiahli pri Avdijivke len "zanedbateľný postup". "Ruský desiaty tankový pluk prišiel pri pokuse obkľúčiť Avdijivku z juhu o veľkú časť svojich tankov," uviedlo ministerstvo v tvíte.

Tento pluk je prvou väčšou formáciou, ktorú Moskva od augusta 2022 vytvorila osobitne na podporu tzv. špeciálnej operácie na Ukrajine.

Pluk má však podľa viacerých zdrojov problémy so slabou disciplínou a morálkou vojakov. Napriek tomu, že vojaci pravdepodobne absolvovali výcvik v Bielorusku, bojové operácie tejto formácie sú podľa všetkého efektívne len vo veľmi obmedzenej miere, konštatuje britské ministerstvo.

Straty desiateho pluku podľa Londýna súvisia zrejme z veľkej časti s "takticky chybnými frontálnymi útokmi" podobnými tým, aké ruské sily v uplynulých mesiacoch uskutočnili napríklad v okolí mesta Vuhledar.

Mesto Avdijivka leží len 13 kilometrov od Donecka — Ruskom ovládaného administratívneho centra Doneckej oblasti — a približne 90 kilometrov juhozápadne od obliehaného Bachmutu. Najvyšší predstaviteľ miestnej samosprávy Vitalij Barabaš v pondelok odporučil všetkým civilistom, aby mesto opustili.

Pred inváziou ruskej armády vo februári 2022 mala Avdijivka asi 30.000 obyvateľov. Po viac ako roku bojov zostalo v meste len 2300 ľudí, z toho 1960 je odkázaných na dodávky humanitárnej pomoci, uviedol Barabaš začiatkom marca.