Na snímke bývalý pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka hovorí počas poslednej rozlúčky so slovenským filmovým režisérom, scenáristom a výtvarníkom Jurajom Jakubiskom v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade 4. marca 2023.Foto: TASR - Pavel Hořejší
Hlavnú smútočnú reč bude mať rodinný priateľ Jakubiskovcov a bývalý český prezident Václav Klaus.
Praha 4. marca (TASR) - V Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade sa začala posledná rozlúčka so slovenským filmovým režisérom, scenáristom a výtvarníkom Jurajom Jakubiskom. Rozlúčiť sa s ním prišli mnohí kolegovia z umeleckého života či politici, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Prví smútoční hostia sa pred Katedrálou svätého Víta začali schádzať po dvanástej hodine. Na snímke posledná rozlúčka so slovenským filmovým režisérom, scenáristom a výtvarníkom Jurajom Jakubiskom v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade 4. marca 2023.Foto: TASR - Pavel Hořejší
Režisérovu rakvu zdobí okrem kvetov aj jeho typický čierny klobúk. Vedľa nej je umiestnená jeho veľká čiernobiela fotografia.
Omšu celebruje bývalý pražský arcibiskup Dominik Duka, čítanie z knihy Jób predniesla rozhlasová a televízna moderátorka a speváčka Martina Kociánová. Hlavnú smútočnú reč bude mať rodinný priateľ Jakubiskovcov a bývalý český prezident Václav Klaus.
Počas poslednej rozlúčky zaspieva Katarína Knechtová pieseň Muoj Bože, ktorá vznikla v súvislosti s jeho filmom Bathory a zaznie aj pieseň Miroslava Žbirku Slovensko. Na snímke modliaca sa mníška počas poslednej rozlúčky so slovenským filmovým režisérom, scenáristom a výtvarníkom Jurajom Jakubiskom v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade 4. marca 2023.Foto: TASR - Pavel Hořejší
Juraj Jakubisko zomrel vo veku 84 rokov v Prahe krátko pred polnocou v noci z piatka 24. februára na sobotu. Preslávil sa filmami ako Tisícročná včela, Nevera po slovensky, Sedím na konári a je mi dobre, ale napríklad aj historickým veľkofilmom Bathory či rozprávkou Perinbaba.