< sekcia Zahraničie

Muža, ktorý v Albánsku porušil zákaz vychádzania, zastrelil policajt

Snímka z protestov. Foto: TASR/AP

Demonštranti nedodržiavali zákaz verejných zhromaždení s účasťou viac ako 10 ľudí a hádzali kamene a svetlice do policajtov a na budovy ministerstva vnútra, radnice a sídla albánskej vlády.

Tirana 10. decembra (TASR) - Stovky ľudí v stredu protestovali v albánskom hlavnom meste Tirana po tom, ako polícia utorok zastrelila muža, ktorý porušil zákaz vychádzania zavedený v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Demonštranti nedodržiavali zákaz verejných zhromaždení s účasťou viac ako 10 ľudí a hádzali kamene a svetlice do policajtov a na budovy ministerstva vnútra, radnice a sídla albánskej vlády. Takisto sa pokúšali vniknúť do priestorov ministerstva a vlády. Polícia voči nim použila slzotvorný plyn.

Policajný hovorca uviedol, že deviati policajti utrpeli zranenia a došlo k poškodeniu zaparkovaných policajných vozidiel.

Zranenia utrpeli aj dvaja demonštranti a stav jedného zo zranených policajtov je vážny, uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Polícia v utorok v skorých ranných hodinách zastrelila muža v čase, keď platil nočný zákaz vychádzania po tom, ako nereagoval na jej výzvy - aby zostal stáť - a dal sa na útek.

Polícia vo vyhlásení organizátorov stredajších protestov vyzvala, aby prestali žiadať prejavy násilia. Policajt, ktorý zastrelil muža, pol podľa polície zadržaný a bude voči nemu vedené vyšetrovanie.

Albánske úrady s cieľom zabrániť prudkému nárastu počtu prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 zaviedli viacero opatrení vrátane zákazu zhromaždení, povinného nosenia rúšok a nočného zákazu vychádzania, píše AP.