Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Zahraničie

Putin a Merkelová ocenili schválenie misie OBSE pre Ukrajinu

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a nemecká kancelárka Angela Merkelová. FOTO TASR/AP

Uvádza sa to vo vyhlásení Kremľa o dnešnom telefonickom rozhovore oboch štátnikov, ktorý bol venovaný situácií po pripojení Krymu k Rusku.

Moskva 23. marca (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová ocenili dohodu o vyslaní pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Ukrajinu.

Uvádza sa to vo vyhlásení Kremľa o dnešnom telefonickom rozhovore oboch štátnikov, ktorý bol venovaný situácií po pripojení Krymu k Rusku.

"Obe strany vyjadrili spokojnosť v súvislosti s dohodou o mandáte monitorovacej misie OBSE," uviedol Kremeľ, ktorý nezverejnil bližšie informácie o obsahu telefonátu.

Ruská federácia sa v piatok nakoniec dohodla s ďalšími 56 členskými krajinami OBSE na vyslaní pozorovateľskej misie na Ukrajinu, ktorej zriadenie predtým viazlo kvôli výhradám Moskvy. Mandát misie však nezahŕňa polostrov Krym, ktorý bol tento týždeň oficiálne pričlenený k Rusku.

Nemecká vláda v tejto súvislosti odmietla tvrdenia Ruska, že vylúčenie Krymu z mandátu misie možno zo strany OBSE chápať ako tiché uznanie skutočnosti, že Krym už fakticky patrí Rusku.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble dnes zdôraznil, že štáty EÚ sú jednotné v pripravenosti uvaliť ekonomické sankcie na Moskvu v prípade ďalšej eskalácie krízy na Ukrajine. Súčasne varoval, že prípadné ekonomické sankcie by výraznejšie postihli Rusko než Západ.

"Rusko môže v strednodobom horizonte stratiť oveľa viac než Európa alebo Spojené štáty," povedal Schäuble počas rozhovoru v nemeckej televízii.

Veliteľ NATO vyjadril obavy z pripravovanej ruskej anexie Podnesterska

Philip Breedlove
FOTO TASR/AP
Americký generál Philip Breedlove, veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe, dnes vyjadril znepokojenie z veľkého počtu ruských vojakov pri ukrajinskej hranici s moldavským separatistickým regiónom Podnesterskom.

"Ruské jednotky, ktoré sú teraz pri východnej hranici Ukrajiny sú veľmi, veľmi početné a veľmi dobre pripravené," povedal dnes Breedlove v Bruseli na podujatí organizovanom americkou mimovládnou organizáciou German Marshall Fund. Upozornil na taktiku náhlych vojenských cvičení ruskej armády v regióne, pričom do najnovšieho cvičenia, ktoré sa začalo pri ukrajinských hraniciach pred desiatimi dňami, bolo nasadených 8500 delostrelcov.
Bieloruský prezident kritizoval ruskú anexiu Krymu ako zlý precedens
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko kritizoval dnes anexiu Krymu zo strany Ruska s tým, že to považuje za "zlý precedens". Zároveň však konštatoval, že Krym je de facto už teraz súčasťou Ruska.

Lukašenko na tlačovej konferencii v Minsku podľa agentúry Reuters uviedol, že Ukrajina, ktorá má s Bieloruskom pomerne dlhú hranicu, by mala zostať "jednotným, nerozdeliteľným, celistvým štátom nepatriacim do žiadneho bloku".

"Krym nepredstavuje nebezpečenstvo v tom zmysle, že sa stal súčasťou Ruska, ale predstavuje vytvorenie zlého precedensu," povedal bieloruský prezident. Zároveň uznal, že Krymský polostrov je de facto už teraz súčasťou Ruskej federácie. "Môžete to uznať, alebo neuznať. Nič to na tom fakte nezmení," uviedol Lukašenko.


"Pri východnej hranici Ukrajiny je rozmiestnený absolútny dostatok ruských vojakov schopných preniknúť do Podnesterska, ak by došlo k takému rozhodnutiu, a to je veľmi znepokojivé," konštatoval Breedlove. Podľa neho sa Rusko v ostatných mesiacoch voči NATO prejavuje čoraz viac ako nepriateľ, a nie ako partner.

Moldavský prezident Nicolae Timofti minulý týždeň vyjadril obavu, že Rusko by mohlo uskutočniť anexiu odštiepeneckého regiónu Podnestersko podobne ako na Krymu. Michail Burla, predseda Najvyššieho sovietu Podnesterskej moldavskej republiky (PMR), parlamentu nikým neuznanej republiky v medzinárodne uznaných hraniach Moldavska, sa listom minulý týždeň obrátil na ruskú Štátnu dumu so žiadosťou o posúdenie možnosti vstupu Podnesterska do Ruskej federácie.

Za pripojenie Podnesterska k Rusku sa v miestnom referende v roku 2006 vyslovilo 97,2 percenta obyvateľov neuznanej republiky, kde žije asi 200.000 Rusov a kde má ruština štatút štátneho jazyka.

Námestník ruského ministra obrany Anatolij Antonov dnes podľa agentúry ITAR-TASS vyhlásil, že Rusko dodržiava všetky medzinárodné zmluvy o obmedzení počtu vojakov v prihraničných oblastiach s Ukrajinou.

Zastavenie vojenskej spolupráce zo strany Nemecka je nekonštruktívne

Rozhodnutie Nemecka zastaviť vojenskú spoluprácu s Moskvou kvôli ruskej anexii Krymu znamená ohrozenie rusko-nemeckej spolupráce vo vojenskej oblasti vrátane Afganistanu. Vyhlásil to dnes námestník ruského ministra obrany Anatolij Antonov, ktorý zároveň varoval Francúzsko pred prijatím podobného kroku.

Nemecko sa v reakcii na anexiu Krymu zo strany Ruska rozhodlo v piatok pozastaviť vývoz všetkého tovaru súvisiaceho s vojenskou technikou do Ruska. Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian v ten istý deň oznámil, že pozastavuje spoluprácu s Moskvou v oblasti spoločných vojenských cvičení, avšak vôbec sa nezmienil o osude obchodných kontraktov v zbrojnej oblasti, najmä plánovanej dodávky vrtuľníkových výsadkových lodí Mistral. Podľa Le Driana rozhodnutie o dodávkach lodí Mistral nepadne skôr ako v októbri.

Ilustračné foto
FOTO TASR/AP
"Neguje to všetky pozitívne výsledky, ktoré sme dosiahli v uplynulých rokoch vrátane spolupráce v Afganistane. Vnímame toto rozhodnutie ako nekonštruktívne," uviedol Antonov podľa agentúry RIA Novosti.

Podľa neho urobilo Nemecko svoje rozhodnutie pod tlakom Spojených štátov tlačiacich na Paríž a Berlín, aby prijímali ráznejšie kroky voči Rusku. "Je zrejmé, že dobre známa 'atlantická solidarita' viedla našich francúzskych a nemeckých partnerov k silným vyhláseniam voči Rusku," konštatoval námestník ruského ministra obrany.